Rekürren tonsillit ve tonsil hipertrofisin'de doku ve serum matriks mettaloproteinaz ve mettalloproteinaz inhibitör düzeylerinin karşılaştırılması
Compare the levels of tissue and matrix metalloproteinase and tissue matrix metalloproteinase inhibitor during recurrent tonsillitis and tonsil hypertrophy
  1. Tez No: 491903
  2. Yazar: TURGAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BATTAL TAHSİN SOMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekürren tonsillit ve tonsil hipertrofisinde, serum ve doku matriks mettalloproteinaz (MMP) ve doku matriks mettalloproteinaz inhibitör (TIMP) düzeylerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza, Ocak 2015- Şubat 2017 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, rekürren tonsillit ve tonsil hipertrofisi nedeniyle operasyon endikasyonu konan hastalar alınmıştır. Operasyon öncesi klinik bulgularla, operasyon sonrası histopatolojik inceleme sonucu korelasyon gösteren 45 tonsil hipertrofisi ve 45 rekürren tonsillit hastası, toplam 90 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Anamnez ve fizik muayene ile rekürren tonsillit ve tonsil hipertrofisi tanısı alan hastaların tonsil büyüklükleri, Friedman tonsil skorlamasına göre derecelendirilmiştir. Hastalardan operasyon öncesi rutin biyokimyasal inceleme için alınan kandan serum elde edilmiş, operasyon sonrası hastaların dokuları rutin patolojik inceleme için patolojiye gönderilmiştir. Çalışma için alınan sol ve sağ tonsil dokularından elde edilen dokular ve serum örnekleri -80 derecede saklanmıştır. Laboratuvar ortamında serum ve dokudan ELISA yöntemiyle MMP 7, MMP 9 ve TIMP 2 bakılmıştır. Tonsil hipertrofisi grubundaki 45 hastanın, 21'i kadın (%46,6) ve 24'ü (%53,4) erkek hastalardan oluşmaktaydı. Rekürren tonsillit grubundaki 45 hastanın 22'si kadın (%48,8) ve 23'si erkek (%51,2) hastalardan oluşmaktaydı. Tonsil hipertrofisi grubunun yaş ortalaması 9,91 iken, rekürren tonsillit grubunun yaş ortalaması 14,51 idi. Rekürren tonsillit hastalarının sol ve sağ tonsil dokuları MMP 7, MMP 9, TIMP 2 düzeyleri karşılaştırıldığında, sol ve sağ tonsil dokusu arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Tonsil hipertrofisinde, sol ve sağ tonsil dokuları MMP 7, MMP 9, TIMP 2 enzim düzeyleri karşılaştırıldığında, sol ve sağ tonsil dokusu arasında, enzim düzeyleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Rekürren tonsillit ve tonsil hipertrofisi grubunun, serum ve tonsil dokularındaki MMP 7, MMP 9 VE TIMP 2 düzeyleri karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the levels of tissue and matrix metalloproteinase (MMP) and tissue matrix metalloproteinase inhibitor (TIMP) during recurrent tonsillitis and tonsil hypertrophy. Patients consulted our clinic between January 2015-March 2017 with operational indication due to tonsil hypertrophy and recurrent tonsillitis were included in our study. Total of 90 volunteers, 45 tonsil hypertrophy and 45 recurrent tonsillitis patients, who had correlation between preoperative clinical findings and postoperative histopathologic examination results were included. Tonsil sizes of the patients who were diagnosed as tonsil hypertrophy and recurrent tonsillitis as a result of anamnesis and physical examination were graded according to Friedman tonsil scoring method. A serum was generated with the blood taken preoperatively from the patients for routine biochemical examination, and tissues of the patients were sent to pathology for routine pathological examination after operation. Tissues and serum samples taken from left and right tonsil tissues for the study were kept in -80 degree. MMP 7, MMP 9 and TIMP 2 were examined in serum and tissue by ELISA method in laboratory environment. From 45 patients in the group of tonsil hypertrophy, 21 (%46,6) was women and 24 (%53,4) was men. From 45 patients in the group of recurrent tonsillitis, 22 (%48,8) was women and 23 (%51,2) was men. The average age of the group tonsil hypertrophy was 9,91, while the average age of the group recurrent tonsillitis was 14,51. When MMP 7, MMP 9, TIMP 2 levels of the left and right tonsil tissues of recurrent tonsillitis patients were compared, no statistically significant difference was found between left and right tonsil tissues.When MMP 7, MMP 9, TIMP 2 enzyme levels of left and right tonsil tissues were compared in tonsil hypertrophy, no statistically significant difference was found between left and right tonsil tissues in terms of enzyme levels. When MMP 7, MMP 9 and TIMP 2 levels in serum and tonsil tissues of the groups tonsil hypertrophy and recurrent tonsillitis were compared, no statistically significant difference was found between the two group