Sperm DNA fragmantasyonu %30 ve üzerinde olan hastaların ı. ejekulat ve ıı. ejekulat sperm kullanımı sonrası embriyonik gelişim hızı, kalitesi ve gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
The comparision of embriyonic development, quality and pregnancy rates patients who have sperm DNA fragmentation %30 or more
  1. Tez No: 491904
  2. Yazar: CEM SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmamızın amacı infertilite nedeni bilinmeyen hasta grubunda tekrarlayan denemeleri olan çiftlerden Sperm DNA Fragmantasyonu %30 ve üzerinde olan erkek hastalarda II. Ejekülat sper kullanımı sonrası gelişen embriyoları ve gebelik oranlarını I. ejekülat ile yapılan denemelerinde gelişen embriyo skorları ve gebelik durumlarıyla karşılaştırmaktır. Yaılan çalışmanın sonucunda perhiz süresinin sperm parametrelerine etkileri ve sonuçlarının da embriyo üzerindeki etkileri hakkında bir öngörü oluşturmak amaçlanmakmıştır. 2010-2017 yılları arasında Centrum tüp bebek merkezinde en az 2 denemesi olan, sperm DNA Fragmantasoynu %30 un üzerinde olan ve farklı cinsel perhiz süreleriyle tedavi gören bireylerin embriyo ve gebelik sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is, compare embryo scoring and pregnancy rates which were prepared from first ejeculation with second ejeculation embryo scoring and pregnancy rates in unexplained patient group who has sperm DNA Fragmentation %30 or more. In the end of study we aimed to make a prediction about the effects of abstinence day on sperm parameters and the results of effect on the embryo We evaluated the embriyo scoring and pregnancy rates which is made from different abstinence day As a result of the study we observed that , short abstinence day effects positive to sperm parameters and embriyo scoring but statistical results were not found significant