Hepatik ensefalopati evrelemesinde leptin düzeylerinin tanı değeri
  1. Tez No: 491941
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR NUHMEHMET BÜYÜKBERBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bilindiği gibi hepatik ensefalopatinin evrelemesi için objektif olan standart bir parametre henüz bulunmamaktadır. Hepatik ensefalopatiye girmiş olan hastaların hangi evrede oldugunu gösteren parametreler açısından deneysel çalışmalar devam etmektedir fakat kullanıma girmiş bir parametre bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hepatik ensefalopati evreleri, KCS, kronikhepatit hastaları arasında leptin düzeyinin karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2016 – Aralık 2017 tarihleri arsında acil servisi, dahiliye servisi,gastroenteroloji servisi ve dahiliye yoğun bakım kliniğinde yatan hastalardan olmak üzere 20 KCS tanılı, 20 hepatit tanılı (HBV ve HCV ) 47 hepatik ensefalopati tanılı 18 -80 yaş kadın ve erkek hastadan alınan kan tetkiklerinde AST, ALT, Bilirubin, INR ve leptin düzeyleri çalışıldı. Leptin düzeyleri ELİSA yöntemi kullanılarak çalışıldı. Bulgular: Çalışmada leptin düzeyi hepatik ensefalopati evre Ide 21.07 ± 15.05 , evre II de 16.7 ± 14.76 , evre III de 9.33 ± 10.12 , evre IV de 15.87 ± 15.17 olarak saptandı.(p>0.05) Leptin dışı diğer değişkenlerde ( AST, ALT, Bilirubin, INR) Hepatik Ensefalopati evreleri, KCS ve kronik hepatit hasta grupları arasında istatiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuç: Hepatik ensefalopati evreleri ile leptin değerleri ilişki saptanmadı saptanmadı. Fakat evre I den III e kadar leptinin kademeli olarak düşüp evre IV de tekrar yükselmesi hastanın katabolik sürece girdiği adipoz dokunun tüketildiği konusunda bize bilgi verebilir. KCS li hastalar ile hepatik ensefalopatili hasta grupları arasında leptin değeri hepatik ensefalopati hastalarda KCS li hastalara göre yüksek bulundu fakat istatiksel olarak anlamlı çıkmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: As is known, there is no standardized parameter that is objective for hepatic encephalopathin staging. Experimental studies are continuing in terms of the parameters indicating the stage of the patients who have entered intoapathic encephalopathy, but there is no parameter used.In this study, we aimed to compare leptin levels between hepatic encephalopathy stages, KCS, HBV, HCV patients. Patients and Methods: Our study consisted of 20 KCS patients, 20 hepatitis patients (HBV and HCV), 47 hepatic encephalopathy (18 to 80 years) diagnosed between January 2016 and December 2017 in the emergency department,internal medicine, gastroenterology and intensive care unit and AST, ALT, bilirubin, INR, and leptin levels will be studied in blood tests from male and female patients Results:Leptin levels in the study were found to be stage Ide 21.07± 15.05, stage II 16.7 ± 14.76, stage III 9.33 ± 10.12 , stage IV 15,87 ± 15.17 (p> 0.05) Statistically significant differences were found between stages other than leptin (AST, ALT, Bilirubin, INR ) and between KCS and encephalopathy Conclusion: Leptin levels of hepatic encephalopathies were not statistically significant. However, we can tell us that leptin gradually falls to grade I deni III and regresses in stage IV, the patient is consuming the adipose tissue that has entered the catabolic process. Leptin levels in KCS patients and patients with hepatic encephalopathy were higher in patients with hepatic encephalopathy than patients with KCS but not statistically significant.