Omuz impingement sendromunda kinezyobantlama uygulamasının etkinliği
Effectiveness of kinesio taping on shoulder impingement
  1. Tez No: 491952
  2. Yazar: FATİH BAĞCIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GELER KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Omuz İmpingement Sendromu (OİS) tanısı konulan hastalarda kinezyobantlamanın, eklem hareket açıklığı, ağrı şiddeti, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin, egzersiz tedavisi ve sham kinezyobantlama ile etkinliklerinin karşılaştırılarak araştırılmasıdır. Yöntem: OİS tanısı olan 75 hasta 3 gruba randomize edildi. Birinci gruba kinezyobantlama (KT), ikinci gruba egzersiz, son gruba ise sham KT uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası görsel ağrı skalası (GAS), eklem hareket açıklıkları (EHA), omuz özürlülük indeksi (OÖİ), Q-DASH omuz skalası ile değerlendirildi. Ultrason ile akromiyohumeral aralık (AHA), supraspinatus tendon kalınlığı (SSTK) değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 53,1+11,6 yıldı. 50 hasta (%66,7) kadındı. Demografik özellikler açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to compare kinesio taping,exercise therapy and sham taping in terms of range of motion,pain, functionality and quality of life. Methods: 75 patients with shoulder impingement syndrome were randomized into 3 groups. The first group was treated with kinesio taping, the second group with exercise therapy and the third group with sham taping. Patients were assessed before and after the treatment on visual pain scale(VAS),range of motion(ROM),shoulder disability questionnaire (SDQ) and Q-DASH shoulder scale. Subacromial distance(SAD) and supraspinatus tendon thickness(STT) was evaluated by ultrasound Results: The mean age of the patients was 53,1+/-11,6. 50 patients(%66,7) were female. There were no significant differences between the groups with respect to demographic data. Examination tests for SİS were negative on kinesiotaping and exercise group. VAS scores improved in all groups significantly, exercise therapy group had a significantly better VAS score outcome than sham taping.All groups had significant improvements on SDQ and Q-DASH scores; both kinesio taping and exercise groups had significantly better outcomes than sham taping group.In terms of ROM, kinesio taping and exercise theraphy groups had improvements on all planes, however exercise therapy geoup had poorer external rotation,and sham taping group only had improvements on flexion and abduction. Kinesio taping and exercise group had better progress on flexion range,while exercise group was better on extension,abduction and external rotation.The STT decrease was significantly better on exercise group and the improvement of SAD was significantly better on kinesio taping and exercise groups. Conclusion: Kinesiotaping was found superior to sham taping on all parameters except pain, and had similar effectivenes with exercise therapy on SIS; which was proved by ultrasound that kinesio taping decreased STT and improved SAD