Ameliyat edilen tubal ektopik gebelik olgularında yaş ve obstetrik öykünün tubal yerleşime etkisinin retrospektif incelenmesi
Retrospective study of the effect of age and obstetrics hi̇story on tubal placement in operated tubal ectopic pregnancy cases
  1. Tez No: 491951
  2. Yazar: OSMAN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Ameliyat edilen tubal ektopik gebeliklerde yaş ve obstetrik öykünün tubal yerleşime etkisinin incelenmesi. Materyal Method: Çalışmamızda kliniğimizde 2012-2016 yılları arası tubal ektopik gebelikten opere olan 241 hasta hasta dahil edildi. 241 olgunun dosya taramasında yaş, gravide, parite , geçirilmiş abdominopelvik cerrahiler, ameliyat notları ve patoloji raporları incelenip kaydedildi. Daha sonra hastalar 5 yaş grubuna (20-24,25-29,30-34,35-39, 40 yaş ve üstü) ve parite sayılarına göre 3 grup (nullipar,primipar,multipar) olarak gruplandırıldı. Tubal ektopik gebeliğin tarafının yaş ve obstetrik öyküden etkilenip etkilenmediği belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalama 33.26±5.397 yıldır. Olguların parite sayıları 0 ile 5 arasında değişmekte olup ortalaması 1.22 ±0,973 tür. Olgular 5 yaş grubuna (20-24,25-29,30-34,35-39, 40 yaş ve üstü) ve parite durumuna göre 3 gruba (nullipar,primipar,multipar) bölündü ve tubal yerleşime etkisi istatistiksel olarak incelendi. Tüm yaş grupları ele alındığında yaş grupları arasında tubal ektopik gebeliğin sağ fallop tüpünde daha fazla olduğu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p:0,011). Yaş arttıkça ektopik gebeliğin sağ fallop tüpünde yerleşme insidansı sol fallop tüpüne göre artmaktaydı. Sağ fallop tüpünde yerleşim 40 yaş ve üzeri grubunda 20-24 yaş gruba göre, 25-29 yaş gruba göre ve 30-34 yaş gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha sık gözlenmektedir (sırasıyla p=0.018, p=0.007, p=0.012). Sağ fallop tüpünde yerleşimi 35-39 yaş grubunda 25-29 yaş grubuna göre, ve 30-34 yaş grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha sık gözlenmektedir (sırasıyla p=0.020, p=0.031). Genel olarak değerlendirildiğinde yaş grubunun artışı ile sağ fallop tüpünde yerleşim ön plana çıkmaktadır. Parite gruplarına (nullipar,primipar,multipar) göre ektopik yerleşim yerlerinin karşılaştırılaştırıldığında sağ fallop tüpünde yerleşim nulliparlarda %23.4, primarlarda %35.3, multiparlarda %41.3 oranında gözlenmiştir. Sağ fallop tüpünde yerleşim sıklıkları; nullipar gruptan multipar gruba doğru artmaktadır ve bu artış istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.042). Yapılan ikili karşılaştırmalarda ise nullipar ve primar grup, nullipar ve multipar grup arasında yerleşim yeri sıklıkları açısından sıklık farklılıkları gözlense de bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildir (sırasıyla p= 0.779, p=0.053). Üçlü karşılaştırmada elde ettiğimiz sonuç doğrultusunda beklediğimiz gibi sağ fallop tüpünde yerleşim daha sık gözlenmektedir ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur (p=0.015 Sonuç: Tubal ektopik gebelik geçiren olgularda yaş ve paritenin artması tubal ektopik gebeliğin yerleşimini etkilediği ve sağ fallop tüpünde daha sık karşımıza çıktığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of age and obstetrical history on tubal localization in operated tubal ectopic pregnancies. Material and Methods: In our study, 241 patients with tubal ectopic pregnancy were included in our clinic between the years of 2012-2016. Age, gravida, parity, history of abdominopelvic surgeons, operation notes and pathology reports were examined and recorded in 241 cases. Patients were then grouped into 5 groups (20-24,25-29,30-34,35-39, 40 years and over) and 3 groups according to parity numbers (nullipar, primipar, multipar). We tried to determine whether tubal ectopic pregnancy was affected by age and obstetric history. Result: The mean age was 33.26 ± 5,397 years. The parity numbers of the cases ranged from 0 to 5 and the average was 1.22 ± 0.973. The cases were divided into 3 groups (nullipar, primipar, multipar) according to the parity condition and the effect of tubal settlement was statistically examined in 5 year old group (20-24,25-29,30-34,35-39, 40 years old and over). When all age groups were considered, it was statistically significant that tubal ectopic pregnancy was more frequent in the right fallopian tube among age groups (p: 0.011). As the age increased, the incidence of ectopic pregnancy in the right fallopian tube was higher than that of the left fallopian tube. Placement in the right fallopian tube is more frequent in the age group of 40 years and over than in the age group of 20-24 years, according to the 25-29 age group and 30-34 age group (p = 0.018, p = 0.007, p = 0.012 respectively) . Placement in the right fallopian tube is more frequent in the 35-39 age group than in the 25-29 age group, and statistically significant compared to the 30-34 age group (p = 0.020, p = 0.031, respectively). The increase in the age group, which is generally evaluated, gives rise to settlement in the right fallopian tube. When ectopic sites were compared according to parity groups (nullipar, primipar, multipar), right fallopian tube placement was observed as 23.4% in nulliparous, 35.3% in primar and 41.3% in multiparl. Placement frequency in the right fallopian tube; The increase from the nullipar group to the multiparous group was statistically significant (p = 0.042). In the bilateral comparisons, frequency differences between nullipar and primar group, nullipar and multipar group were observed but these differences were not statistically significant (p = 0.779, p = 0.053, respectively). As we expected in the result of triple comparisons, placement in the right fallopian tube was more frequent and this difference was statistically significant (p = 0.015 Conclusion: Increased age and parity in tubal ectopic pregnancies affected tubal ectopic pregnancy and more frequent antralets in the right fallopian tube