Kasten adam öldürme suçu faillerinin kişilik yapıları ve sosyodemografik özellikleri
- Tez No: 49197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma, kasten adam öldürme suçu işlemiş kişilerin kişilik yapılarını, sosyodemografîk ve kriminolojik özelliklerini araştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada temel amacımız, ceza ehliyetine sahip olan 50 suçlunun adli dosya özetleri ve psikogramlarını inceleyerek daha evvel suç işlememiş 50 kişinin psikogramları ile mukayese ermektir. Uygulanan kişilik testlerinden elde ettiğimiz bulgulara göre, kasten adam öldürme suçu işlemiş deneklerde entellektüel, affektif ve sosyal kontaktlarının ve ayrıca ego fonksiyonlarının zayıf, affektif yönden immatür, agressivite, empulsivite ve nevrotik çatışmaların hakim olduğu kişilik özellikleri görülmüştür. Deney grubundaki deneklerin çoğu (%79) yakın çevrelerindeki kişilere karşı, adam öldürme suçunu işlemişlerdir. Suç aleti olarak %42 ile ateşli silahlar ilk sırada bulunmaktadır. Saldın nedeni daha çok (%38) tartışma olarak tesbit edilmiştir. Sosyodemografîk özellikler açısından değerlendirdiğimizde deney grubundaki deneklerin eğitim ve ekonomik seviyelerinin düşük ve daha çok 20-40 yaşlan arasında oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY This study has been carried out in order to research the personalities, sociodemographic and criminologic features of people who have committed homicide. Our main goal in this study, which has been done retrospectively, is to examine and compare the records of judicial conviction and psychograms of 50 adult convicts of legal age with the psychograms of 50 adults of legal age who have never committed crime. According to the findings we obtained from the personality tests practised, it has been observed that the participants who have committed homicide had poor intellectual, affective and social contacts as well as poor ego functions; sentimentally immature, being aggressive impulsive and neurotic conflicts were dominant. The majority of the participants in the group (79%) have comitted homicide towards people whom they knew. Guns take the first place of the weapons used in comitting homicide (42%). The reason of attack has been found to be mostly as quarrel (38%). When we assess the participants in the group with respect to sociodemographic features, it has been found out that the participants, educational and economical level were low and that they were more between the ages of 20 and 40.