Adolesan intihar girişimlerinin incelenmesi ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 49196
  2. Yazar: HAYATİ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EFLATUN ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızda 15-25 yaşlar arasındaki adolesanlarda intihar girişim nedenleri araştırılmıştır. İntihar girişimleri üzerine sosyo-demografik özelliklerin ve depresyonun ne ölçüde etkili olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Acil tedavi sonrası muayenelerinin yapılması için kliniğimize gönderilen 15-25 yaşlar arasında bulunan adolesanlar seçilmiştir. İntihar girişiminde bulunanlarla aynı sayıda kontrol grubu oluşturulmuştur. Bazı sosyo-demografik özelliklerde her iki grup arasında farklılıklar olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Psikiyatrik tedavi görmüş hiçbir denek bu çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırmamıza göre intihar girişiminde bulunan adolesanların % 60'ını kadınlar, % 40'ını erkekler oluşturmakta dır. Elde ettiğimiz sonuçlar literatürde bu yönde yapılan çalışmalarla benzerlik göstermiştir. İntihar girişiminde bulunan kadınlarda tıbbi ilaçlarla, erkeklerde ise kimyasal maddelerle intihar oranı yüksektir. Kadınlarda daha önce de intihar girişiminde bulunanlar % 72.2, erkeklerde ilk kez intihar girişiminde bulunanlar % 75'tir. Bekârlarda intihar girişim oranı yüksek bulunmuştur. Öğrencilerde ve işsizlerde intihar girişim oranıda oldukça yüksektir.Beck Depresyon Ölçeği ile yapılan araştırmalarda, sonuçlar oldukça anlamlı bulunmuştur. Deney grubunda depresyon düzeyi oldukça yüksektir. Deney grubunda toplam 29 kişide orta ve ileri derecede depresyon görülmüştür. Kontrol grubunda ise toplam 22 kişide depresyona rastlanmamış, 6 kişide orta, 2 kişide ileri derecede depresyon saptanmıştır. intihar girişimleriyle bazı sosyo-demografik özellikler arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. İleride yapılabilecek daha geniş kapsamlı araştırmalar bu konuların aydınlatılmasında yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
78 9. SUMMARY In this study the reasons underlying suicidal attempts in adolescents aged between 15-25 have been researched. We have tried to determine to what degree socio - demographic characteristics and depression affect such suicidal attempts. Adolescents, aged between 15-25 forwarded to our clinic after their emergency treatment, were chosen for this study. The control group was formed with the same number of those adolescents who had attempted to commit suicide. We have tried to investigate whether these are any differences between the two groups in terms of socio - demographic characteristics. No subjects who had received psychiatric treatment was included in this study. Our research showed that adolescents who attempted to commit suicide were 60 % female and 40 % male. The obtained results showed similarity with the related studies in the literature. While attempting to commit suicide females mostly make use of medicines while males make use of chemical substances. The percentage of females who have previously attempted to commit suicide is 72.2 %, while the percentage of males who have attempted to commit suicide for the first time is 75 %.79 The percentage of suicidal attempts turned out to be high in bachelors. The percentage of suicidal attempts is also considerably high in students and the unemployed. The results obtained from researches done with the Beck Depression Scale were found to be significant. The level of depression in the experimental group was found to be very high. In the experimental group a total of 29 subjects were found to have mid to high degree of depression. In the control group no depression was observed in a total of 22 subjects while medium degree of depression was observed in 6 subjects and a high degree of depression in 2 subjects. No significant relationship was found between suicidal attempts and certain socio - demographic characteristics. More comprehensive future researches would be helpful in enlightening the above mentioned issues.