Aile içi ve aile dışı cinayet işlemiş faillerin kişilik yapılarının karşılaştırılması
Personaliyt comparison of homicide offenders within and outside the family
  1. Tez No: 278773
  2. Yazar: RAKEL ROZANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL, YRD. DOÇ. DR. İREM AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kasten adam öldürme, en eski suçlardan biridir. Bu çalışmada temel amaç, kasten adam öldürme suçunda etkili olabilecek kişilik özelliklerinin araştırılmasıdır. Suçun işlenmesinde etkili olabilecek kişilik özelliklerinin araştırılması; aynı suçu farklı şekillerde işlemiş olan bu kişilerdeki farklılıklarda hangi kişilik özelliklerinin baskın olduğunu anlama açısından önemlidir. Araştırmanın hipotezini MMPI envanterine göre aile içi cinayet işlemiş faillerin kişilik yapıları aile içi olmayan cinayetleri işleyen faillerin kişilik yapılarından farklı olacağı temeline dayandırıldı. Bu bağlamda ?Aile içi ve aile dışı kişilere yönelik öldürme suçu işleyen bireylerin kişilik özellikleri? karşılaştırıldı. Bu kişilik özelliklerinin belirlenmesinde Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanterini kullanıldı. Bunun dışında suçluların sosyodemografik özellikleri ve kriminolojik faktörlerin incelenmesi de gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Homicide is one of the oldest crimes. The aim of this study is to investigate the personality traits that might have triggering effect on homicide. Investigating personality traits that leads to crime is the key to reveal the dominant traits of different individuals who committed the same crime by different methods. Our hypothesis is based on Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI), suggesting that the personality traits of individuals who committed homicide against their family members are different than of those who committed homicide against non family members. In this context personality traits who committed homicide against family members were compared to personality traits of those who committed homicide against non family members. MMPI was used in order to identify the personality traits. Sociodemographic data of the convicts and criminological factors were also evaluated.