Akromegali hastalarında visfatin düzeyinin kan basıncı ve kardiyolojik risk faktörleri üzerine etkisi
The effect of visphatin levels in acromegaly diseases on blood pressure and cardiological risk factors
- Tez No: 491970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Vitamin B12, vücutta önemli tepkimelerde rol oynayan suda çözünen bir vitamindir. Vitamin B12 eksikliği sıklıkla makrositer anemi ve nöropsikiyatrik hastalıklarla karşımıza çıkmaktadır. Vitamin B12 yüksekliği de sık karşılaşılan bir durum olmasına rağmen çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Vitamin B12 yüksekliğinin özellikle solid organ tümörleri, otoimmün, hematolojik, renal, karaciğer, enfeksiyon hastalıklarıyla ilişkisi saptanmış ve mortalitenin öncüsü olarak tanımlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, dahiliye kliniğinde yatan 1075 hasta alınarak yapılan retrospektif gözlemsel kohort çalışmasıdır. Hastalar B12 düzeylerine göre düşük, normal, yüksek olarak gruplandırıldı. Vitamin B12 düzeyleri ile demografik özellikleri, laboratuvar verileri, komorbiditeleri ve 3 yıllık mortalite ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: B12 düzeyi yüksek olan hasta sayısı 151 ve mortalite oranı % 75.5(n=114), normal olan hasta sayısı 634 ve mortalite oranı %48.9(n=310), düşük olan hasta sayısı 290 ve mortalite oranı %33.4(n=97).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background and Aims: Vitamin B12 is a water-soluble vitamin that plays a role in important reactions in the body. Vitamin B12 deficiency is often confronted with macroscopic anemia and neuropsychiatric diseases. Although vitamin B12 elevation is a common occurrence, there are not many studies. Vitamin B12 elevation has been identified as the predecessor of mortality, especially in relation to solid organ tumors, autoimmune, hematologic, renal, liver, infectious diseases. Materials and Methods: Our study was a retrospective observational cohort study with 1075 patients in the internal medicine clinic. Patients were grouped as low, normal, and high according to B12 levels. Vitamin B12 leves were evaluated with demographic characteristics of the patients, laboratory data, comorbidities and 3-year mortality of patients. Results: The number of patients with high B12 levels was 151 and the mortality rate was 75.5% (n = 114). The number of normal patients was 634 and the mortality rate was 48.9% (n = 310). The number of patients with low B12 was 290 and the mortality rate was 33.4% (n = 97).