Yetişkin hastalarda asemptomatik mikroskobik hematürinin prospektif değerlendirilmesi: Hangi hastaya hangi tetkik yapılmalı?
Prospective evaluation of asymptomatic microscopic hematuria in adult patients: Which diagnostic tools to be applied to which patients?
  1. Tez No: 491995
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜ AYDOĞDU, DOÇ. DR. DENİZ BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Tekrarlayan asemptomatik mikroskobik hematüri (AMH) ile başvuran hastaların özellikle mesane kanseri (MK) öngörüsü amacıyla değerlendirilmesinde ortak bir görüş bulunmamaktadır. Bu çalışmada AMH ile başvuran yetişkin hastalarda MK'ini öngörmede etkili olabilecek potansiyel risk faktörlerinin ve hastaların sahip oldukları bu faktörlere göre uygulanacak tanı araçlarının gerekliliğinin prospektif olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM: Tekrarlayan AMH'li hastaların MK'i açısından risk faktörleri olarak belirlediğimiz; yaş, cinsiyet, ailede üriner sistem tümör öyküsü olması, sigara öyküsü olması ve riskli meslek grubu verileri kaydedildi. Tüm hastalara idrar sitolojisi, üriner ultrasonografi (USG) ve sistoskopi tetkikleri yapıldı. Veriler tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analiz testleriyle analiz edildi. Tüm eğri altı alan(EAA) tahminleri 200 botstrap örneklemesi sonucunda oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: There is no common opinion that patients presenting with recurrent asymptomatic microscopic hematuria were evaluated especially for for the purpose of predicting bladder tumor. In this study, it was aimed to prospectively assess the potential risk factors that might be effective in predicting bladder cancer in adult patients with asymptomatic microscopic hematuria and the diagnostic tools to be applied according to these factors. MATERIALS AND METHODS: We determined the risk factors for recurrent asymptomatic microscopic hematuria in terms of bladder cancer; age, sex, history of urinary tract tumor, history of smoking, risky occupation group were recorded. Urinary cytology, urinary ultrasonography and cystoscopy examinations were performed in all cases. The data were analyzed by single and multivariate logistic regression analysis tests. All area under curve estimates were internally validated using 200 bootstrap samples.