Ratlarda kolon anastomozunda kollajen dura matriks kullanımının anastomoz güvenliğine etkisi
The effect of collagen dura matrix use on anastomotic safety in rat colon anastomosis
- Tez No: 491996
- Danışmanlar: UZMAN EKREM FERLENGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Anastomoz kaçakları %6 ile %27 arası değişen görülme oranları ve %30'a ulaşan mortalite oranları ile kolorektal cerrahinin önemli komplikasyonlarından biridir. Bu tez kolonda yapılan bir anastomozu kollajen dura matriks ile desteklemenin anastomozu nasıl etkileyeceğini saptamayı hedeflemiştir. Bu tezde rat grupları anastomozları kollajen dura matriks ile desteklenmiştir. Sonrasında patlama basıncı, dokuda gram başına hidroksiprolin miktarları saptanmış ve histopatolojik inceleme yapılmıştır. Histopatolojik incelemede fibroblast, inflamasyon, kollajen ve neovaskülarizasyon değerlendirilmiştir. Patlama basıncı ve hidroksiprolin düzeyleri arasında istatiksel anlamlı fark saptanmazken kollajen ve fibroblast düzeyleri anlamlı saptanmıştır. Çalışmanın deneysel bir ön çalışma olarak değerlendirilmesi gerektiği ancak ileri çalışmalar için özellikle kollajen ve fibroblast artımı açısından umut vadettiği sonucuna varıldı. ANAHTAR KELİMELER: anastomoz, kollajen dura matriks, kolon
Özet (Çeviri)
Anastomotic leaks are one of the major complications of colorectal surgery with rates ranging from 6% to 27% and mortality rates reaching 30%. This thesis aimed to determine how collagen dura matrix would affect the colonic anastomosis In this thesis, rat anastomoses are supported by collagen dura mater. Subsequently, the amount of hydroxyproline per gram of tissueand bursting pressure was determined and the histopathological examination was performed. Histopathological examination revealed fibroblast, inflammation, collagen and neovascularization. Collagen and fibroblast levels were found to be significant when no statistically significant difference was detected between explosion pressure and hydroxyproline levels. The study should be regarded as an experimental preliminary study, but it was concluded that there was promise for further studies, especially in terms of collagen and fibroblast expansion. KEYWORDS: anastomosis, collagen dura mater, colon