Toprakta kapiller elektroforez ile anyon analizi ve adli bilimlerde kullanımı
- Tez No: 49201
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 892
Özet
ÖZET Ülkemizde, toprakla ilgili farklı çalışmalar yapılmıştır. Fa kat Adli açıdan toprak hiç incelenmemiştir. Bu çalışmada toprak Adli açıdan incelenmektedir. Bu çalışmada 17 adet mezarlıktan elde edilen toprak örneklerinin Kapiller Elektroforez ile CI“, NO3”, S04=, PO4 B anyon düzeylerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bunun sonucunda da Cl“/N03”oranı, N037P04* oranı, CI“, NO3”, S04=, PO4 m anyonlarının değerleri ile birlikte delil olarak ele alman toprakla ilgili birer parametre olabileceği görülmüştür. Kapiller Elektroforez in, topraklarda bulunan anyonları belirlemesi açısından, güvenilir bir yöntem olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY In our country many different studies related to soil were performed but none of them were significant for Forensic Sciences. In this study soil is examined in point of view Forensic Sciences. In this study 17 different cemeteries were evaluated accor ding to CI“, N03”, S04°\ P04 H anionic levels by capillary electropho resis. It has been concluded that the ratios of Cl“/N03”, N03“/P04 a together with anionic values of CI”, N03*, S04~, P04 5 can be used as evidence in Forencis Sciences. Capillary electrophoresis has concluded to be a reliable met hod for determining the anions in soil.