Psikoaktif madde kullananlarda suçu etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 49202
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTAÇ İLKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Psikoaktif madde kullananlarda suçu etkileyen faktörlerin araştırılmasını amaçlayan bu çalışmaya eroin bağımlısı 50 erkek vaka alınmıştır. Vakalarla en az bir hafta süren detoksifikasyon tedavisi sonrasında, yoksunluk belirtileri ortadan kalktıktan sonra görüşülmüş; Rorschach kişilik testi, SCL-90-R psikiyatrik semptom tarama listesi ve sosyodemografik özellikler ile madde kullanım kalıplan ve suç durumunu belirlemek için oluşturulmuş bir anket formu uygulanmıştır. Vakalar suç işleyen ve işlemeyenler olmak üzere iki gruba ayrılarak iki grubun verileri gereken istatistik işlemlerle karşılaştuılmıştır. Sosyodemografik özellikler açısından ele alındığında, pek çok açıdan iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamış, bunun aksine benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sadece aile içi ilişkileri algılayış, okulda disiplin suçu işleme, ek madde kullanımı, ilk madde deneyiminin gerçekleştiği ortam ve maddeyi temin etme şekillerinde iki grup arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Uygulanan psikolojik testlerde de, incelenen boyutların çoğunda iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmamış, sadece agresyon ve hostilitenin suç işleyen grupta anlamlı ölçüde yüksek olduğu görülmüştür.Suç işleyenlerin yer aldığı grupta işlenmiş olan suç türleri incelendiğinde şiddet içeren suçların çoğunlukta olduğu dikkatimizi çekmiştir. Anket formu ve psikolojik testlerden elde ettiğimiz verileri bir arada değerlendirdiğimizde; iki grup arasında sosyodemografik özellikler açısından belirgin farklılık olmaması, buna karşılık suç işleyenlerin yer aldığı grupta çocukluk çağında görülen disiplin suçunda, ilk madde deneyiminin sokakta gerçekleşmesi ve maddeyi suç teşkil edecek şekilde temin etmelerinde anlamlı ölçüde yükseklik olması ve yine daha yüksek agresyon ve hostilite göstererek şiddet içeren suçlar işlemeleri bu kişilerde suça yatkın bir kişilik yapışırım madde kullanımından önce de söz konusu olduğunu; işlenen suçların daha çok madde kullanmaya başladıktan sonra gerçekleşmesi ise uyuşturucunun bu vakalardaki premorbid kişilik yapısını açığa çıkararak suç işlemeyi arttırdığım düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY In this study we examined 50 male heroin addicts in order to investigate the factors that influence criminal behavior in psychoactive drug users. At the time of the interview all the subjects were free of the symptoms of abstinance due to detoxification treatment which lasted for at least one week. During the interview they were given Rorschach Psychodiagnbstic Test, SCL -90-R, and a questionaire which was developed to identify sociodemographic characteristics, patterns of drug use, and characteristics of criminal acts. Subjects were divided into two groups as those who have committed crime and as those who have not, and data from these two groups were compared using proper statistical procedures. Evaluation of sociodemographic factors revealed that groups were significantly different from each other in their perception of intra- familial interactions, disciplinary punishment at school, additional drug use, milieu where drug use has taken place for the first time, and style of provision of drug. In the majority of aspects groups did not differ significantly. Results of the psychological tests demonstrated that aggression and hostility in the crime committed group are significantly higher than the other group. In other aspects groups did not differ significantly.120 Evaluation of the types of criminal behavior in the crime committed group revealed that violent crimes constituted the majority of crimes. Since disciplinary punishment at childhood, first experimentation with drug being at street, provision of the drug by committing crime, aggression and hostility are significantly higher, and since violent crimes constitute the majority of criminal behavior in the crime committed group, these results suggest that these subjects had a personality structure inclined towards crime prior to the drug abuse. The finding that criminal behavior is usually increased after drug use suggests that drug use increases criminal behavior in these subjects by activating their premorbid personality structures.