Alfa-1-antitripsinin 3 farklı teknikle tiplendirilmesi ve adli bilimler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 49200
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİ KALFOĞLU (ABACI)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 601
Özet
59 VI.ÖZET Yüksek ayırma gücüne sahip izoelektrik odaklama yönteminden yararlanılarak serum proteinlerinden biri olan alfa-1-antitripsinin taze kan örneklerinde fenotip tayini yapılmıştır. Aynı kan örneklerinde, klasik elektroforez yöntemlerinden selüloz asetat yöntemi ile de adı geçen proteinin fenotip tayini yapılarak, her iki yöntem ayırım gücü açısından karşılaştırılmıştır. Selüloz asetat yöntemi sonucu yanlız alfa-1-antitripsinin M, fenotipi görülmüştür. İzoelektrik odaklama yöntemi sonunda ise M1, M2, M3, M1M2, M2M3, M3M1,M2Z tipleri görülmüştür. İzoelektirik odaklama bulgularından hesaplanan sıklıklar m =0.475, M2=0.27, M3=Q.245, Z=0.01 olarak bulunmuştur. Her iki çalışma sonucu elde edilen gen sıklıkların Hardy- Weinberg dengesine uymaktadır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The phenotyping of alpha-1 -antitrypsin system has been done in 100 fresh biood samples, using the isoelectric focusing(lEF) method that has a high-power of resolution. The same blood samples have been also typed for the same protein with the conventional celulose acetate (CAM) method, in order to compare the two methods. With the CAM method the system was monomorphic (M) wheras with IEF, we have seen 7 phenotypes. The calculated gene frequencies for the data taken by IEF method is as followes İEF are M1:0.475, M2:0.27, M3:0.245, Z: 0.01 The frequencies are in accordance with Hardy Weinberg equilibrium.