III. Ur döneminde Güney Mezopotamya'nın tarihi coğrafyası
The historical geography of Southern Mezopotamia in Ur III Period
- Tez No: 492021
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Akkad krallığı yıkıldıktan yaklaşık 50 yıl sonra bölgede hakimiyet kuran III. Ur Devleti son Sümer dönemini oluşturmaktadır. Güney Mezopotamya ile sınırlı kalmayan III. Ur devletinin sınırları Diyala bölgesine ve kuzeydeki Asur kentine, belki Elam topraklarına kadar yayılmıştır. Ur kralları hâkim oldukları yerlere ensi denilen yöneticiler atamışlardır. Sümer Kral Listesine göre Ur kralları toplam 108 yıl hüküm sürmüştür. Bu kralların sonuncusu olan İbbi-Suen Elamlılara yenilince, III. Ur devleti son buldu. Arkeolojik kazılar sayesinde III. Ur dönemini aydınlatacak binlerce tablete ulaşılmıştır. Bunların pek çoğu Girsu, Nippur, Puzriş-Dagan, Umma gibi büyük kentlerden gelmektedir. Dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda olan III. Ur yazıtlarının birçoğu bugün okunmuş ve yayınlanmış durumdadır. III. Ur dönemi kentlerinin bir kısmı ele geçirilen tabletler aracılığıyla ortaya çıkarılmıştır. Metinlerde geçen yerlerden birçoğunun yerleşimi belirsiz olmasına karşın, yeni bulgular ve araştırmalar sayesinde bunların konumu hakkında önemli gelişmeler kaydedilmektedir. Bu sebeple tezimizde, konumları kesin olarak bilinen ve belirsiz olan yerler ilgili görüşler iki ayrı grup halinde sunulmuştur. İlk grupta kentlerin nasıl keşfedildiği, coğrafyası, III. Ur dönemindeki konumları gibi konulardan bahsedilmiştir. İkinci grupta konumları bilinmeyen yerler hakkında coğrafi değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca çalışmamıza görsel bir destekleyici olarak haritalar da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
After almost 50 years following the fall of the Kingdom of Akkad, the Ur III State which exert dominance in the region constituted the last Sumerian Period. The borders of this state, which was not limited to southern Mesopotamia, extended to the region of Diyala and to the city of Assyria in the north, perhaps to the Elam territory. The Ur kings appointed governors called ensi in places where they gain dominance. According to the Sumerian King List, the Ur kings reigned for 108 years in total. When the last of these kings, İbbi-Suen were defeated by Elamites and Gutians, the Ur III State ended up. Thanks to the archaeological excavations, thousands of tablets that enlighten on Ur III Period have been reached. Many of them have come from large cities such as Girsu, Nippur, Puzurş-Dagan, Umma. A large number of the Ur III inscriptions which are spread all over the world are now read and published. Some of the Ur III Era cities were discovered through tablets that were seized. Although many of the places in the texts are unclear, significant developments are recorded concerning their locations thanks to new the findings and researches. For this reason, in our thesis, the opinions about places whose locations are known for certain and uncertain are presented in two groups. In the first group, topics such as how cities are discovered, their locations, their geography and their position in Ur III Period have been mentioned. In the second group, geographical evaluations were made about places whose locations are unknown. Also, maps have been added as visual supporters in our study.