Üniversite gençliğinin evlilik öncesi cinselliği inşası ve ataerkil değerler
Construction of premarital sexuality in university youth and patriarchal values
- Tez No: 492020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENGİN ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, üniversite gençliğinin, evlilik öncesi cinsel ilişki ve bekarete yönelik algı, düşünce ve tutumlarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Evlilik öncesi cinsel ilişki ve bekaret, gençlerin gündelik yaşamlarında önemli oranda etkisinin olduğu varsayılan olgulardır. Ataerkil değerlerin bu olgulara yüklediği anlamların gençler üzerinde belli oranda etkisinin olduğu da düşünülmektedir. Geleneksel ve modern değerlerin bir arada hissedildiği toplumumuzda, gençlerin, evlilik öncesi cinsel ilişki ve bekarete yönelik inşasının ortaya konması çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Sosyal inşa kuramı, çalışmanın kuramsal çerçevesi olarak kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanan çalışma, Nevşehir ve İzmir'deki iki üniversitede, öğrencilerle yüz yüze derinlemesine görüşme yapılarak betimsel bir biçimde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perception, opinion and attitude of university youth towards premarital sexual relationship and virginity. Premarital sexual relationship and virginity are phenomenas that are assumed to affect the everday life of young people considerably. Patriarchal values also give meaning to these phenomenas; a fact which is considered to influence the youth. In our society where traditional and modern values are felt in conjuntion, the presentation of youth's construction towards premarital sexual relationship and virginity compose the subject of this study. Social construction theory is used as the theoretical frame of the study. Designed through qualitative research method, conducted by face-to-face and in-depth interview at two universities in Nevşehir and İzmir, the study is interpreted in a descriptive way.