Zur entwicklung von gesprächskompetenzen im deutschen als fremdsprache. eine longitudinale studie anhand der Germanistikstudenten in der Türkei
Yabancı dil olarak Almanca konuşma becerisi kazanımlarının gelişimi. Türkiye'deki germanistik bölümü öğrencileri ile boylamsal bir araştırma
- Tez No: 492023
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR EĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bir yabancı dil bilmenin en somut göstergesi olan ancak yabancı dil öğretiminde geri planda kalan konuşma becerisi, bireylerin yetkin oldukları yabancı dili farklı iletişim durumlarında, konuya, duruma ve partnere uygun, akıcı ve etkili şekilde kullanmaları ve bu dilde iletişimi sorunsuz sürdürebilmeleri şeklinde tanımlanmaktadır. Bu becerinin edinimi ve gelişimi, Türkiye'de Almancayı İngilizceden sonra ikinci yabancı dil olarak öğrenen Alman Dili ve Edebiyatı ve Alman Dili Eğitimi Bölümlerinin öğrencileri açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Bu gerçekten yola çıkarak, çalışmada Almancayı İngilizceden sonra ikinci yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Almanca konuşma becerisi alanındaki gelişimlerini, dilbilimsel, edimbilimsel ve söylemsel bileşenleri ile bir bütün olarak, boylamsal araştırma yöntemiyle toplanan sözlü derlem verileri üzerinde araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın deneysel bölümünde, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünden 8 öğrencinin, 2012-2014 yılları arasında belirli zaman aralıklarıyla 3 kez uygulanan, süreleri 5-20 dakika arasında değişen toplam 20 sınav ve kontrol konuşmasından araştırmanın sözlü derlem verileri elde edilmiş ve bunlar“Konuşma Analizi Transkripsiyon Sistemi”ne (GAT-2) göre yazıya aktarılmıştır. Konuşma değerlendirme kriterlerinden, çalışmanın sözlü derlemine uygun olanlar“Formüle etme Becerisi”,“Alımlama Becerisi”ve“Edimbilimsel-Söylemsel Beceri”olarak üç ana kategoride toplanmıştır. Bu kriterlere ait 23 alt kategori belirlenmiştir. Buna göre her deneğe ait bir sınav konuşması ve iki kontrol konuşması üzerinde bu 23 alt kategorinin incelemesi yapılmış ve bu alt kategorilerin 3 yıllık süreçteki gelişimleri saptanmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya denek olarak katılan Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin konuşma becerilerinin sadece alan derslerine katılım ile önemli düzeyde gelişmediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu öğrencilerin Almanca“konuşma”özellikleri, bu alandaki sorunları ve kullandıkları stratejiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The acquisition and progress of speech skill poses a significant problem for the German Language and Literature and German Language Education departments who learn German as a second foreign language after English in Turkey. Based on this fact, this study aims to analyse the progress of German speech competence of the students who learn German as a second language after English along with their linguistic, pragmatic and discourse competence to form a whole through corpus-based data collected via a longitudinal study. In the experimental part of the study the corpus-based data was extracted from 20 exam and control speeches of 5 to 20 minute length applied to 8 students at the German Language and Literature department of Ege University Faculty of Letters and this data has been transcribed according to“the discourse and conversation-analytic transcription system”(GAT-2). Out of the speech evaluation criteria, the applicable ones to the study's corpus were summed in three categories. According to these criteria have been analysed on one exam and 2 control speeches for each subject and the progress in 3 years was determined. The study reveals that the speech competence of the students of the German Language and Literature Department who took part in the study as subjects did not improve significantly over the three years of undergraduate education following their first year at the university solely through attending courses. Furthermore, the German speech patterns of these students, the problems they face in this field and the strategies they employ have been determined.