Entwicklung von computerbasierten Lehr- und Lernmaterialien zur Förderung der Lesefertigkeit von Studierenden der Deutschlehrerausbildung in der Türkei
Türkiye?deki Almanca öğretmenliği bölümlerindeki okuma becerisini geliştirmeye yönelik bilgisayar destekli öğretim ve öğrenim materyallerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 308353
  2. Yazar: YILDIRIM TUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bilgisayar, internet ve medya araçları hayatın birçok alanında görüldüğü gibi eğitimle de iç içe geçmiştir. Bu olgudan yola çıkarak, bu çalışmada medya araçlarının ve bilgisayar destekli materyallerinin yabancı dil olarak Almanca okuma becerilerini nasıl geliştirebileceği sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla araştırma konusu ile bağlantılı olarak genel dil ve öğretmenlik becerilerinin geliştirilmesi, bilgisayar okur-yazarlığının artırılması ve motivasyon alanlarına yönelik nicel ve nitel bir karma çalışma anlayışı benimsenmiş ve sonuçlar bu doğrultuda değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerinin kısıtlı okuma becerilerinin nedeni; ihtiyaçları, beklentileri ve niteliklerinin değişkenlik göstermesidir ve bu çalışmaya olan ihtiyacı göstermektedir. Yeni okuma alışkanlıklarındaki yeni yaklaşımlar (örn. Hipermetinlerin okunması ve yeni okuma stratejileri) bir bilgisayar destekli yeni eğitim modellerini gerekli kılmıştır. Bu eksikliklerin giderilmesi ise bilgisayar destekli hazırlanmış okuma becerilerine yönelik materyaller ve yeni çalışma yöntemleri ile sağlanabilir.?Türkiye'deki Almanca öğretmenliği bölümlerindeki okuma becerisini geliştirmeye yönelik bilgisayar destekli öğretim ve öğrenim materyallerinin geliştirilmesi? isimli doktora çalışması; özellikle Okuma Becerileri dersinin bilgisayar destekli öğrenim ve öğretim materyalleriyle nasıl daha etkili kılınabileceğine yönelik bir teorik yaklaşım ve bununla paralel uygulamaya yönelik çözüm önerileri sunmaya çalışmaktadır. Değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve açıklanmasından sonra çalışmadaki nicel ve nitel veriler (öntest, sontest, görüşme, gözlem ve dokümanlardan elde edilen) analiz edilmiş, değerlendirilmiş ve tanımlanmıştır. Araştırmanın sonucunda; bilgisayar, internet ve yardımcı yazılımlarla desteklenen okuma materyallerinin ve uygulama örneklerinin motive edici, etkili, yapıcı, kalıcı ve öğrenmeyi artırıcı etkilerinin desteklendiği ve göz önüne serildiği görülmüştür. Sonuçların sayısal olarak ifadelerinin daha net anlaşılması bakımından doğrudan katılımcı görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda ilgili durumlara ve taraflara yönelik öneriler sunulmuştur.Medya çağı olan günümüzdeki okuma becerisini geliştirmeye yönelik teorik temellere dayanan ve uygulama örnekleriyle zenginleştirilmiş bu çalışma Türkiye'deki Almanca öğretmenliği bölümlerinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Computers, internet and media tools are used widely to meet different needs of the society. These facilities are also used for educational purposes. This study aims at investigating how computer assisted lesson materials could foster reading skills in German as a foreign language. A mixed approach integrating qualitative and quantitative research techniques was implemented for improving the issues of general language and teaching skills, computer literacy and motivation. The reason of the undergraduate students? poor reading skills is that their needs, expectations and qualities vary and they need to be investigated. Contemporary approaches to reading practices (e.g. reading hypertexts and new reading strategies) call for new models of education which are assisted by computers. These needs could be met by new studying techniques and computer assisted reading materials assisted by computers.This Ph.D. study which is entitled as ?Developing computer assisted teaching materials to improve reading skills of learners in German Language Teaching departments located in Turkey? aims at establishing a theoretical framework and some practical in classroom solutions for making reading skills course more effective by integrating computer assisted teaching and learning materials. After determining evaluation criteria, the qualitative and quantitative data obtained from pre-test, post-test, interviews, observations and documents were analyzed, evaluated and defined. At the end of the study, it was found that reading materials and application samples supported by computer, internet and software were motivating, effective, constructive, resident and efficient. To explain results that are in numbers more clearly, the views of participants were also included in the study. Some suggestions about the implications were also given.We are living in the age of media and the implications of the study which are based on theoretical foundations of fostering reading skill could contribute to efforts of improving reading skills of German language teaching departments located in Turkey.