Necef Bey Vezirov'un hayatı, sanatı ve eserleri
Necef Bey Vezirov's his life, his works and artifacts
  1. Tez No: 492024
  2. Yazar: ÜMİT AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ FEDAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
“Necef Bey Vezirov'un Hayatı, Sanatı ve Eserleri”başlıklı çalışmamız Necef Bey'in Azerbaycan edebiyatına katkısını ortaya çıkarmıştır. Bir tiyatro yazarı olarak ön plana çıkmışsa da dönemin önemli gazetelerine yazdığı fikir yazıları onun aynı zamanda iyi bir gözlemci olduğunu da gösterir. Eserlerinin hemen hepsinde Azerbaycan hayatını ele almıştır. Toplumda yaşanan sorunları iyi tespit ederek tiyatrolarında ve gazete yazılarında bunu iyi işleyen yazar, edebiyata pragmatik bir açıdan yaklaşmıştır. Onun bu eserlerinin yanında kısa hikȃyeleri ve şiirleri de vardır. Ancak tiyatrolarındaki başarısını bu eserlerde göremeyiz.
Özet (Çeviri)
Our work titled as“Life, Art and Works of Najaf Bey Vezirov”revealed the contribution of Najaf Bey to Azerbaijani literature. Despite being a front-runner as a theater writer, the writings he wrote to important newspapers of the time also indicate that he was a good observer at the same time. Almost all of his works had taken up Azerbaijani life. He approached the literature in a pragmatic way by identifying social problems welland hand ling these problems fairly well in his plays and newspaper articles. His Works also include short stories and poems but the success in his plays can not be seen in these.