Saç kıllarından kimlik belirtiminde fosfoglukomutaz-1 (PGM-1) enzimi polimorfizminden yararlanma
- Tez No: 49203
- Danışmanlar: PROF.DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
57 VI. ÖZET Eritrositler ve deride bulunan enzim sistemlerinden biri olan PGM j 'in saç köklerinde de bulunmasından yola çıkılarak izoelektrik odaklama elektroforez yöntemiyle 50 kan ve saç örneğinde odaklama yapıldı. Kan ve saçlardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak saç köklerinden de fenotip tayini yapılabileceği gösterildi. Kullanılan sistem Filoğlu (1994)'nurı Grunbaum'dan modifiye ettiği Sartophor elektroforez sistemidir. İzoelektrik odaklamada taşıyıcı ortam olarak pH 5-8 aralığında ince poliakrilamid jeller kullanıldı (Gill ve ark., 1985; Nelson, 1986; Westwood, 1984). 1800 V, 4 mA, 2.5W elektriksel koşullarda ve 5 °C ısıda ön odaklamaya 1 saat devam edildi. Saç kökleri kimyasal (Tahir, 1986) olarak parçalandı. Odaklama yapıldı, minimum 3.5 saat sonra odaklama sonlandırıldı. Fenotip tayini yapılan saçlar köklerinden alınan sonuçlarla kanlardan elde edilen fenotip sonuçlan karşılaştırıldı ve benzer bulgular elde edildi. Kıl köklerinin bir bölümünde kanlarla aynı bandları veren fakat fazladan bir band (ekstra band) gösteren, dokudan ileri gelen sahte bandlar saptandı.58 İzoelektrik odaklama yöntemiyle fenotip tayini yapılacak kıl köklerinin fiziksel ya da kimyasal yöntemlerle parçalanmaları sonrasında idantifîkasyon için çok daha anlamlı oldukları gözlendi. Kıl idantifikasyonlarında enzim polimorfozminden yararlanmak, adli olayların aydınlatılması açısından tek başına ya da mikroskopik incelemelerin yanısıra, rahatlıkla kullanılabilecek bir yoldur. Bu verilere göre, olay yerinde bulunan kıl örnekleriyle sanıkların kan örneklerinin PGM-1 polimorfizmi açısından karşılaştırılması öncelikle çalışılmalıdır. Bu işlem kıl bütünlüğünü etkilememektedir; enzim çalışmalarının beklenen sonucu vermemesi halinde ikinci aşamaya geçilmeli ve ikinci aşamada, eldeki kılların mikroskopik incelemesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY PGM is one of enzyme systems found in hair bulbs as in erythrocytes and in skin. The phenotyping of PGM ] has been done in 50 blood and hair root samples, using the IEF method. The enzyme was typed both in blood and hair bulb samples and no controversy was observed. The Sartophor electrophoresis system with the method described by Grunbaum and modified by Filoğlu was used. The IEF has been carried out on thin layer polyacrylamide gels on pH 5-8 on 1800 V, 4 mA, 2.5 W and 5 °C. The prefocusing was stopped at the end of 1 hour, whereas the focusing was continued for 3.5 hours after the hair bulbs were chemically destroyed (Tahir, 1986). There has been no contradiction between the phenotypes found in both in the blood and in the hair bulb samples. Extra bands were determined in some hair bulbs when compared with their blood samples. The physical or chemical destruction of hair bulbs is required when IEF method will be used for enzyme typing from hair roots. The system which has been modified from some scientists in our institute is suitable for enzyme phenotyping when the hair roots are dense enough. The results which have been taken from hair roots were same as the results that have been taken from blood samples.