Gen bozukluklarına bağlı hipertrofik kardiyomiyopati ve bunun ani ölüm ile ilişkisi
  1. Tez No: 49204
  2. Yazar: EMİNE KÜÇÜKATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
86 6. ÖZET Bu çalışma HK'de etyopatogenezden sorumlu tutulan en önemli mutasyon olan p-MHC genindeki 14. kromozom 13. ekzon Arg^GIn missense nokta mutasyonunu hasta olgularda ve aile bireylerinde incelemek; genotipin fenotipe, ve bu hastalıkta sık rastlanan ani kardiyak ölüm olgusuna etkinliğini araştırmak için planlandı. Çalışma Mart-Ağustos 1996 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, istanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalı ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışma fenotip (+)12 kadın ve 21 erkek, 33 HK vakası; bunların aile ve akrabalarından fenotip (-) 68 kadın ve 40 erkek, 108 olgu; toplam 141 olguda yapıldı. Toplam 21 proband vakaya ait 21 aile fenotipik, genotipik ve ani kardiyak ölüm olgusu yönünden incelendi. 32 HK (%97) vakası ve 96 (%89) fenotip (-) olguda olmak üzere toplam 128 (%91) olguda mutasyon araştırıldı. 21 ailenin 3'ünde (%14,2) ve 32 olgunun 8'inde (%25) mutasyon pozitif bulundu. Her üç ailede de genetik incelemenin yapıldığı tüm fenotip (+) vakalarda mutasyon (+) idi.87 21 aile'nin 12'sinde (%57) AKÖ saptandı. Mutasyon (+) 2 (%66.7) ailede AKÖ tespit ederken, mutasyon (+) 1 ailede (%33.3) AKÖ tespit edilmedi. Mutasyon (-) 18 ailenin ise 10'unda (%55.6) AKÖ tespit edilirken, 8'inde (%44.4) AKÖ tespit edilmedi. Bu durumda mutasyon (+) ailelerde AKÖ daha fazla saptanmakla beraber istatistiksel olarak anlamlılık göstermedi (p:0.47). Coğrafi, etnik ve enviromental yapısı farklı olan ülkemizde ilk kez yapılan bu çalışma ile elde edilen mutasyon ve AKÖ oranlan literatürde başka ülkelerde saptanan oranlarla uyum göstermekte idi. Arg403Gln Mutasyonunun (+) olarak tespit edildiği ailelerde, klinik olarak fenotip (+) tüm olgularda mutasyonun saptanması genotipin fenotip üzerindeki etkinliğini göstermekte idi. Ayrıca Arg^GIn mutasyonunun (+) bulunduğu 2 ailede, fenotip (-) 2 olguda Arg403Gln mutasyonunun (+) saptanması, mutasyonun fenotipe etkinliğinde farklılıklar gösterebileceğini düşündürmekte idi. Sonuç olarak, ani ölümü içeren şüpheli adli olgularda ve spor hekimliğindeki ani ölümlerde, ani ölümlerin HK'ye bağlı olup olmadığının saptanması açısından (B-MHC genindeki 14. kromozom 1 3. ekzon Arg^GIn missense nokta mutasyonunun araştırılmasının önemli olduğu kanaatına varıldı.
Özet (Çeviri)
88 7. SUMMARY The goal of this study is the investigation of the missence point mutation Arg^GIn of the 13. exon of the 14. chromosome on the p-MHC gene that is held responsible for the etiopathogenesis of the hypertrophic cardiomyopathy (HC). The investigations were carried out in patients and family members. A further goal was the evaluation of the effects of he genotype on the phenotype as well as the sudden cardiac death (SCD) observed frequently in these cases. The study was carried out between March and August 1996 at the Institute of Cardiology, Institute of Forensic Medicine, the Center of Medical Biology as well as the Department of Microbiology, Cerrahpaşa Medical School, University of Istanbul. The study was carried out on 33 cases of HC with positive phenotype (12 females and 21 males), 108 phenotype- negative relatives (68 females and 40 males), thus on a total of 141 cases. A total of 21 families was investigated with regard to phenotypes, genotypes and cases of SCD. Mutation investigations were carried out in a total of 128 (91%) cases consisting 32 HC (97%) and 96 (89%) phenotype-negative individuals.89 In 3 of 21 families (14.2%) and 8 of 32 cases (25%) positive mutation was detected. In all phenotype-positive cases, in the 3 families the mutation was found to be positive. SCD was detected in 12 of 21 families. SCD was observed in 2 mutation-positive families (66.7%) whereas it was absent in one mutation-positive family (33.3%). In 10 mutation- negative families (55.6%) SCD was observed, whereas none occured in 8. Thus SCD occured more frequently in mutation- positive families, although a statistical significance could not be proved. The data on mutation and SCD obtained in this study carried out for the fist time in Turkey with its geographical ethnical and environmental pecularities are in accordance with the findings in the literature on the subjects. In families with positive Arg^GIn mutation, clinically the phenotype was positive in all cases, thus displaying the effects of the genotype on the phenotype. The presence of a positive Arg^GIn mutation in 2 phenotype-negative cases in 2 families with positive mutation suggests differences in the efficacity of the mutation on the phenotype. In conclusion, in suspicious medicolegal cases of SCD, and SCD in sport medicine, the investigation of the missence point mutation Arg^GIn of the 13. exon of the 14. chromosome90 on the p-MHC gene may be of considerable value for the evaluation of the question whether these sudden deaths are attribuable to HC.