Akciğer kanseri hastalarında travma sonrası gelişim, tekrarlayıcı düşünme örüntüleri, algılanan sosyal destek ve belirsizliğe karşı tahammülsüzlük belirtileri arasındaki ilişkiler
The relationships among posttraumatic growth,ruminative thinking pattern, perceived social support and intolerance for uncertainty in patients with lung cancer
  1. Tez No: 492035
  2. Yazar: ALİ OZAN YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma akciğer kanseri hastalarında travma sonrası gelişim, tekrarlayıcı düşünme örüntüleri, algılanan sosyal destek ve belirsizliğe karşı tahammülsüzlük belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde onkoloji polikliniğine kontrole gelen, akciğer kanseri hastası, 90 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Tamamı erkek olan 37-70 yaş aralığındaki hastalara ' Travma Sonrası Gelişim Ölçeği', 'Tekrarlayıcı Düşünme Ölçeği', 'Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' ve 'Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük Ölçeği' ölçekleri uygulanmıştır. Hastalıkla ilgili değişkenlerin etkisini görmek amacıyla, çok yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve bağlantısız örneklem t testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkileri belirlemek için ise, korelasyon analizi ve aşamalı regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the exemaining the relationship between post traumatic growth, perceived social support, repetitive thinking and intolerance of uncertainty patients with lung cancer. The sample of the research consisted with 90 patient who came for checking for their lung cancer where in Dr. Suat Seren research hospital. The questionnaire of 'Posttraumatic Growth (P.T.G)', 'Perceived Social Support (MSPSS)', 'Repetitive Thinking' and 'İntolarance Of Uncertainty' were completed by patient who were all male. To determine the effect of disase-related variables, multivariate analysis of variance, one-way analysis of variance, and independent sample t test is conducted. Correlation analysis and stepwise regression analysis is used to understand interrelationships between variables.