Popüler sinemada transhümanist kahraman: X-Men serisi üzerine bir inceleme
Transhumanist hero in popular cinema: An analysis of the X-Men series
  1. Tez No: 492041
  2. Yazar: ZAFER ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE OYA PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde transhümanizmin etrafını sardığı, üzerine oturduğu akıl merkezli ilerleme ideali kavramı, insan ve bilgi ilişkisi, bilimsel bilginin pratik akıl ekseninde dönüşümü temaları bağlamında kendine yer bulacaktır. Ardından transhümanizmin kavramsal bir çerçeve içerisinde tanımı yapıldıktan sonra mitik yetenekler kazanma, ilerleme ideali ve akıl merkezli toplumsal düzenlemeler söylemlerine dayanan tarihçesi çıkarılacak ve transhümanist literatürün birçok farklı düşünceden oluştuğu farklı alttürleri ile ortaya konacaktır. Çünkü birbiriyle bağdaşması güç farklı bakış açıları, transhümanizm hakkında disiplinler arası düşünme gerekliliğini göstermektedir. İkinci bölümde ise yapılan literatür araştırması sonucunda belirlenmiş transhümanizme ait temalar ya da eksenler ideolojik olguları ile üç alt başlık altında incelenecektir. İlk olarak transhümanist söylemin içeriğini oluşturan ideolojilerin ayrımı ortaya konacaktır. Transhümanist söylem içeriğini oluşturan çeşitli ideolojilerin değiştirip dönüştürdüğü öznenin dünya algısı, öznenin insan olma eşiği bu başlığın konusudur. Ardından transhümanist ideolojilerin taşıyıcısı olan bilim ve teknoloji söyleminin dönüştürdüğü ve bu söylemi öznenin kontrolüne indirgediği beden algısı ve gelecek tezahürü söylemleri incelenecektir. Bilim ve teknoloji toplumunda dönüşen bilgi ve iktidar ilişkilerinin öznenin gelecek fikirleri ile ortaya koyduğu değişimler belirtilecektir. Son olarak öznenin geçirdiği değişim ve konumları kendine yer bulacaktır. Çözümleme kısmında ise transhümanizmin yukarda belirtilen temaları göz önüne alınarak seçilen X-Men serisi karakterleri, yer aldığı tüm filmler boyunca hikayesi belirlenmiş eksenler altında incelenecektir. Çözümleme için X-Men serisi karakterinin seçilme nedeni olarak ise transhümanist söylemin bu tür karakterlerle kahraman anlatılarında değişime yumuşak bir geçiş olanağı tanıdığını belirtmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
First part of this thesis assesses the Enlightenment idea of development, the relation between human beings and knowledge, scientific knowledge and practical knowledge. First, the theoretical framework of transhumanism is provided and it is explained how mythical capacities are acquired, the Englightenment ideal of development, rational societal attempts of controls. It is argued that transhumanist literature consists of many sub-genres. This is due to the fact that these sub-genres suggest the interdisciplinary nature of transhumanism. The second part of this thesis assesses the survey of transhumanist literature. Therefore, transhumanist ideolojies and phenomena are discussed. First, the ideological constructions which inform transhumanist discourse, then the individual perception which alters these ideological constructions and the subject's prospects of becoming an individual are explored. Secondly, the individual's own discourse of body and his/her individual future reflections are explored. The relation between knowledge and authority in our age of information and technology, and how it alters the individual's future prospects are explored. Lastly, the changes which the individual undergoes are explored in this framework. In the final part, the X-Men characters are discussed in this transhumanist context. For the transhumanist discourse informs the nature of X-Men characters.