Okulöncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin öğretmenlik stilleri üzerindeki etkisi
The influence of class management skills of pre-school teachers on their teaching styles
  1. Tez No: 492044
  2. Yazar: DAMLA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİRE OCAK KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Sınıf Yönetimi Eğitim Programı'nın okulöncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimine yönelik öğretmenlik stillerine ve çocukların sınıf içerisinde sergiledikleri davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İzmir ili sınırları içinde bulunan Ege Üniversitesine bağlı Rektörlük Kreşi ve Tıp Fakültesi Anaokulu (deney grubu) ile Karşıyaka Bağımsız Anaokulundan (kontrol grubu) toplamda 30 öğretmen çalışma grubunu oluşturmuştur. Ön test-müdahale-son test olarak yürütülen bu çalışmada öğretmenlerin sınıf yönetimine ilişkin öğretmenlik stillerini değerlendirmek için Öğretmen Stili Değerlendirme Ölçeği, çocukların sınıf içerisindeki davranışlarını ve sınıfın genel atmosferini değerlendirmek için Sınıf Ortamı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin sınıf yönetimini sağlamak ve istenmeyen davranışlarla baş etmek için kullanmayı tercih ettikleri yaklaşım biçimlerini ortaya çıkarmak amacıyla Öğretmenlere Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Bulgulara göre; Sınıf Yönetimi Eğitim Programı, sınıf içerisinde sürekliliği ve rutini sağlamada, olumlu davranış yönetimi stratejilerini kullanmada, çocuklara duygusal olarak model olmada, sınıf içinde duyguların ifade edilmesinde ve düzenlenmesinde, uyumsuz davranışların önlenmesinde deney grubundaki öğretmenlerin daha iyi düzeyde bir performans sergilemelerini sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda kontrol grubundaki öğretmenlere kıyasla deney grubundaki öğretmenlerin söz konusu becerilerde daha iyi düzeyde oldukları saptanmıştır. Bir diğer bulguda ise Sınıf Yönetimi Eğitim Programının deney grubundaki öğretmenlerin sınıflarındaki çocukların işbirliği yapma, uyum içinde davranma, saldırgan davranışlardan uzaklaşma, problem çözme gibi becerilerinin gelişmesini sağlayarak sınıf içerisinde olumlu bir ikliminin oluşmasını desteklediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda deney grubundaki öğretmenlerin sınıflarındaki çocukların bu beceriler konusunda kontrol grubundaki öğretmenlerin sınıflarındaki çocuklardan daha iyi seviyede oldukları gözlenmiştir. Ayrıca Eğitim Programının öğretmenlerin sınıf yönetimi sağlamak ve istenmeyen davranışlarla baş etmek için kısıtlayıcı yaklaşımlardan ziyade önleyici ve destekleyici yaklaşım biçimlerini benimsemelerini sağladığı da görülmüştür. Özetle araştırma sonucunda, sınıf yönetimi eğitim programının öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerini geliştirerek, sınıf ortamında olumlu bir iklimin oluşturulmasında etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of Classroom Management Education Program to teaching style to classroom management and children's behaviors that they exhibited in classroom. A total of 30 teachers formed the study group from Rektörlük Kindergarten in Ege University and Tıp Fakültesi Preschool (experimental group) and Karşıyaka Independent Preschool (control group) in İzmir. In this study that is conducted with pre-test, intervention, and post-test, Teaching Style Rating Scale was used in order to assess teachers' styles regarding with classroom management, and Classroom Atmosphere Rating Scale was used in order to assess general atmosphere of the classroom. Also, Semi-structured Interview Form for the teacher was used in order to reveal the forms of approach that teachers prefer to use to provide classroom management and to cope with undesirable behaviors. According to findings, classroom management education program provides that teachers in the experimental group show better performance about providing of continuity and routine in the classroom, using of the positive behaviors management strategies, becoming a model emotionally to children, expressing and regulating of feelings in class and avoiding of maladaptive behaviors. At the same time, it is observed that the teachers in the experimental group are better in the given skills than teachers in the control group. In another finding, it is confirmed that classroom management education program supports creating a positive climate in the classroom environment by providing the skills of children in classes in the experimental group such as collaborating, behaving in harmony, departure from aggressive behaviors and problem-solving to improve. At the same time, it is observed that children in classes of teachers in experimental group have better level about these skills than the children in classes of teachers in control group. Also, it is observed that Education Program provides teachers adopt the preventive and supportive rather than restrictive approach approaches in order to provide classroom management and to cope with undesirable behaviors. As a result of research, it is confirmed that education program improves teacher's classroom management skills and it is effective in creating a positive climate in the classroom environment.