Atık geri dönüşümünde üretim maliyetlerinin incelenmesi: Bir kâğıt üretim tesisinde uygulama
Investigation of production costs in waste recycling: An application in paper production plant
- Tez No: 492046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüz ekonomisinde hızla değişen rekabet koşulları birim üretim maliyetlerini her geçen gün daha da önemli hale getirmektedir. Birçok sektörde olduğu gibi atık kâğıt geri dönüşüm sektöründe de birim maliyetlerin hızlı, güvenilir ve doğru şekilde hesaplanması işletme yöneticilerinin verecekleri kararlar açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; Ege Bölgesinde faaliyet gösteren bir atık kâğıt geri dönüşüm tesisinin bir mali takvim yılında katlandığı üretim maliyetlerinin Kapsamına Göre Maliyet Yöntemleri ve TMS-2 Stoklar Standardı kapsamında birim üretim maliyetlerinin her bir yönteme göre hesaplanarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmada üretim maliyetleri türlerine göre sınıflandırılacak, dönem içerisinde yapılması gereken yevmiye kayıtları gösterilecek, yöntemler doğrultusunda oluşan gelir tabloları karşılaştırılacak, Vergi Usul Kanunu ile Standartların öngördüğü iki farklı yöntem arasındaki uygulama farklılığı nedeniyle ortaya çıkan geçici fark ve ertelenmiş vergi kavramları ile muhasebe kayıtlarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing competition conditions in today's economy make unit production costs more important every day.As in many sectors, the calculation of unit costs quickly, reliably and correctly in the waste paper recycling sector is important for the decisions of the business managers. The main purpose of this study is; the unit production costs are calculated and compared according to each method under the Cost Methods and Turkey Accounting Standards 2 Inventories Standard according to the scope of the production costs incurred during a financial calendar year of a waste paper recycling plant operating in the aegean region.In the study, the production costs shall be classified according to the types, the journal entries to be made during the period shall be made and the income tables formed in accordance with the methods shall be compared. Temporary differences and deferred tax concepts arising due to application differences between the Tax Procedural Code and the two different methods stipulated by the Standards will be included in the accounting records.