Bithynia'dan Prusias'a Osmanlı'dan günümüze Bursa yöresi mutfak ürünleri: Otel menülerinde kullanım düzeyi üzerine bir araştırma
Bithynia to Brusias to Ottoman today region of Bursa kitchen products: A research on the level of use in hotels restaurant
- Tez No: 492064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde insanları seyahat etmeye teşvik eden nedenler arasında önemli bir etken olarak yer alan gastronomi turizmi, son yıllarda hızla gelişim göstermektedir. İnsanlar bir şehrin mutfak kültürünü tanımak, yemeğin üretim aşamasını görmek ve tarihi geçmişini öğrenmek için yemeğin ortaya çıktığı bölgeyi veya yeri keşfetmek istemektedir. Bu çalışmada Bursa ili mutfak unsurlarının geçmişten bugüne süregelen zaman içinde Bithynia'dan, Bizans imparatorluğuna, Osmanlı'dan günümüze kadar uzanan yolculuğunu ve bu süreçte zamanla gelişerek yiyecek içecek endüstrisinde hizmet veren işletmelerinin menülerinde kullanım düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede Bursa ilinde faaliyet gösteren yiyecek ve içecek işletmeleri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, sonucunda elde edilen bulgular ile çalışmanın sonucu ortaya çıkmıştır. Bulgular arasında zincir otel işletmelerinin menülerinde özel istek doğrultusunda yer verildiği, otel işletmelerine gelen misafirlerin yöresel yiyecekleri yerinde yemek istemeleri ve bu doğrultuda yerel restoranlara gelen misafirlerin amacının yöresel yemeği tatmak olduğu gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastronomic tourism, which is an important factor in encouraging people to travel nowadays, has been developing rapidly in recent years. People want to get to know the culinary culture of a city, to see the production phase of a meal and to discover the history of the place where they eat to learn about the history. This study aims to investigate the usage level of kitchen elements of Bursa city from Bithynia to Byzantium Empire, from Ottoman period to daytime, and in the menus of businesses that develop over time and serve in catering industry in this period. In this framework, semi-structured interviewing techniques were used in interviews with food and beverage companies operating in the province of Bursa and the result of working with the findings obtained as a result of interviews emerged. Among the findings, the results are as follows: the chain hotels are located in the menus of the local food in accordance with the special request, the guests coming to the hotel enterprises want to eat local food at the local places and that the purpose of the guests coming to local restaurants in this direction is to taste local food.