Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerde bağımsız denetçi
Independent auditor in the incorporated companies with reference to Turkish Commercial Law
- Tez No: 492080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİĞDEM GÖÇ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bağımsız denetim faaliyetinin ana karakterini oluşturan bağımsız denetçi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'yla birlikte önemli değişikliklere uğramıştır. Düzenlenen yeni kanunla birlikte anonim şirketin denetlenmesi sistemi tamamen değiştirilmiş olup denetçi anonim ortaklığın bir organı olmaktan çıkarılmış, denetim görevi, ortaklığın dışında tamamen bağımsız kişilere verilmiştir. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre, anonim şirketlerin denetlenmesinde görev alacak denetçinin 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'na uygun olarak ruhsat alması gerekmekte, ayrıca Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kanunu'nca yetkilendirilmesi gerekmektedir. Ekonomik bir birim olarak faaliyet gösteren anonim şirketlerde, bağımsız denetçi tarafından yürütülecek etkin bir bağımsız denetim süreci sonucunda elde edilen veriler, bağımsız ve tarafsız şekilde sunulan görüş raporları, yatırımcı vb. bilgi kullanıcılarının karar alma aşamasında büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, düzenlenen yeni Türk Ticaret Kanunu açısından bağımsız denetçi kavramı anonim şirket bazında ele alınarak detaylı bir incelemeye tabi tutulmuş, eksik ve tutarsız yönler ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Independent auditor, who is playing a central role in independent auditing, has been brought some changes by the Turkish Commercial Law numbered 6102. With the new law made, the auditing system of the incorporated companies has completely changed and the auditor has been extracted from becoming an organ of the incorporated shareholding. The task of auditing has been definitely given to independent people, apart from shareholding. According to the provisions of the Turkish Commercial Law with the code numbered 3568 Public Accountants, Certified Public Accountant and Chartered Accountant, the auditor who will take in charge of auditing in the incorporated companies has to get a license and also needs to be authorized by Public Oversight and Control of Accounting Standards Authority. In the incorporated companies as an economic unit, the data acquired as a result of an efficiently independent auditing which will be implemented by the independent auditor and view reports which has been offered unbiased and independently are playing an important role in the decision-making step of users. At this study, with regard to the new Turkish Commercial Law, the concept of independent auditor has been considered on a basis of incorporated company in detail.