Alfabenin gelişim süreci
Development process of alphabet
  1. Tez No: 492079
  2. Yazar: EMİRHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Alfabenin icadından çok önceleri Paleolitik ( Yontma Taş Devri ) çağda ilkel insanlar mağara resimleri ile birbirleriyle iletişim kurmaktaydılar. Ancak, bu dönemlerde yerleşik hayata geçilmesiyle beraber kalıcı ve büyük araçlar yerine daha pratik yöntemlerle aynı gereksinimlerini karşılamışlardır. Zaman içerisinde taş üzerine çizdikleri resimler ve oymaklar ile yazı kavramının ortaya çıkmasına katkı sağlamışlardır. Alfabenin doğuşu ve Latin yazısına geçişte kullandıkları Akrofoni yöntemi, Fonografiden bir derece daha gelişmiş bir sistem haline gelmiştir. Alfabeyi kimlerin icat ettiği tartışma konusu iken Fenikeliler'in alfabenin icadındaki önemli katkıları görülmektedir. Fonetik bir yazı sistemini benimsemiş olan batı dünyasında kullanılan Latin alfabesi, Yunan alfabesinin geçirdiği evrim sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu dönem, iletişimin başlangıcı olan mağara resimleri ve oymaklardan başlayarak Johannes Gutenberg'in hareketli harfleri icat etmesine kadar devam etmektedir. 18. yüzyıldan sonraki zaman dilimi, Endüstri Devrimi ile 19. yüzyılda yeni tipografik biçimlerin ortaya çıkmasına dayanan teknolojik yenilikler dönemidir. Birbirlerinden farklı düşünce ve görüşlere sahip olan sanatçıların birlikte oluşturduğu bu sanat haraketini grafik tasarım ve tipografi ile geliştirmişlerdir. Sanattaki bu teknik ilerlemeler 20. yüzyılın tipografik tasarımına yön vermiştir. Tipografinin elemanlarından olan harfler birbirlerinden kendilerini ayıran karakteristik işaretler olarak ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde tasarımcılar ve tipograflar alfabeyi oluşturan harflerin görsel uyum veya karmaşıklığını daha iyi inceleyip, yorumlayabilmeleri için harfin yapısını oluşturan temel öğelerini tanımlayan ve herkes tarafından kabul görmüş bir terminoloji gelişmişlerdir. Bu çalışmada, alfabedeki harflerin tipografik özellikleri ele alınıp, harflerin algılanabilirliği, harflerin boyutları ve karakteristik özellikleri, harflerin temel şekilleri ve geometrileri, harflerde oluşan kontrastlar, harflerin anatomik ve iskelet yapıları, harflerin özelliklerinin ve benzerliklerinin ayırt edilmesi ele alınıp ve bu özellikler görsellerle pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the ages earlier than the invention of the alphabet, the primitive people in the Paleolithic (Chipped Stone Age) era communicate with each other through works such as cave paintings. However, during these periods with the settled life style, they met the same needs with more practical methods instead of permanent or grand instruments. Over time, they have contributed to occurance of writing concept by pictures (phonography) and gullies applied on stones. The method of the acrofoni, which the alphabet used to originate and transit to Latin writing, has become a more advanced system of phonography. While a matter of discussions on who invented the alphabet, the Phoenicians' important contributions to the alphabet are apparent. The Latin alphabet used in the western world, which adopted a phonetic writing system, came up as the result of the evolution of the Greek alphabet. This period started with cave paintings and gullies, which are the beginning of communication, and has continued until the invention of moving letters by Johannes Gutenberg. The period after the 18th century is a technological innovation era based on the new typographic forms during the Industrial Revolution in the 19th century. Artists who have different opinions and views have developed this art movement together with graphic design and typography. These technical advances have led to the typographic design of the 20th century. The letters from the elements of the typography appear as characteristic signs separating themselves from each other. Over time, designers and typographers have developed a terminology that defines the basic elements that make up the structure of the alphabet and that is well-recognized by all, so that they can better analyze and interpret the visual harmony or complexity of the letters that make up the alphabet. In this study, the typographic characteristics of the letters in the alphabet are dealed, and the perceptibility of the letters, the dimensions and characteristics of the letters, the basic shapes and geometries of the letters, the contrasts in the letters, the anatomical and skeletal structures of the letters, distinguishing the properties and similarities of letters are emphasized visually.