Girişimcilik yöneliminin yüksek performans kültürüne etkisinin değer yaratmadaki rolü: Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksinde işlem gören işletmeler örneği
The role of entrepreneurship orientation in creating the value with high performance culture: Case study on Istanbul Stock Exchange National 100
- Tez No: 492087
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bugünün çağdaş işletmeleri, geçmiş ölçek ekonomilerine dayalı hantal yapılı kütlesel ve seri üretim yapan yapılarından esnek, dinamik, yenilikçi yapılarına dönüşürken aynı zamanda da yalınlaşıp sanallaşmaktadır. Girişimciler, bu süreçte sınırsız ihtiyaçları sınırlı kaynaklar ile karşılamaya çalışırken işletme strateji oluşturma, çağdaş yönetim tekniklerini belirleme, yeni mal ve hizmet üretim yolları bulma ve yönetme bilgisine sahip ve açık olma, çevreyi; özellikle de teknolojik çevreyi bilme, kodlama ve geri dönüşüm yapma gibi önemli ve sürdürülebilir görevleri üstlenmişlerdir. Dolayısı ile girişimciliğin kavram olarak açıklanması, girişimciliği ortaya çıkartan unsurların tartışılması ve ölçülebilmesi önemlidir. Yüksek performans kültürüne sahip işletmelerde ise başarı güdüsü çok gelişmiştir. Örgüt kültürü, çalışanlarına başarılı olabilmek için belirli standartları, normları ve değeri anlamaları için ortam hazırlar. Kültür, aynı zamanda tanıtıcı bir üst kimlik gibidir. İşletme çevresinde rakip firmalara karşı kendini ifade edebilme sanatı; yetenek yaratmadır. Büyümekte olan bir girişimin yönetim kuruluna ihtiyacı olmayabilir: Zeka seviyesi, espri düzeyi, güven telkin etme, takımda rol üstlenebilme, hevesi ile motivasyon yaratma gibi özellikleri olan çalışanlara ihtiyacı olabilir. Gelişmiş ekonomilerde girişimcilik, yüksek performans kültürüne sahip işletmelerin değer yaratmasında kaçınılmaz bir unsur haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's contemporary businesses are transforming from cumbersome mass and mass production structures based on past-scale economies to flexible, dynamic, innovative structures, while at the same time becoming simplistic and virtualized. While attempting to meet unlimited needs with limited resources, entrepreneurs should be able to create business strategy, identify contemporary management techniques, be knowledgeable and open to new ways of producing goods and services, especially the technological environment, have undertaken important and sustainable tasks such as knowing, coding and recycling. Therefore, it is important that entrepreneurship is explained as a concept, that the elements that reveal entrepreneurship can be discussed and measured. In the case of enterprises with high performance culture, success has been improved. Organizational culture prepares an environment for employees to understand certain standards, norms and values in order to be successful. At the same time, culture is like an identification identity. The art of self-expression against competitors around the enterprise; creating talent. A growing enterprise may not need a governing board: it may need workers with intelligence, joke, confidence, team role, enthusiasm and motivation. In developed economies entrepreneurship has become an inevitable factor in creating value for businesses with high performance culture