Satınalma operasyonlarının lojistik yönetimi bağlamında incelenmesi ve lojistik bölümleri yöneticilerinin derinlemesine mülakat yöntemi ile görüşlerinin araştırılması
The investigation of purchasing operations in the context of logistic management and the investigation of logistics department administrator's interview with interview method
- Tez No: 492086
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Satınalma, işletmeler açısından önemli fonksiyon ve uygulamalardan biridir. Özellikle de işletmelerin ekonomik yapılarını dengelemek adına satınalma da önemli bir faktör olmaktadır. Bu nedenle de işletmeler, satınalma departmanına önemli sorumluluklar vermişlerdir. Aynı zamanda işletme yönetimleri, bu departmanın faaliyetleri ile birlikte, sürece dair tavsiye ve yaklaşımlarını da önemsemektedirler. Birçok işletme için satınalma, bu hâli ile bir zorunluluk arz eden konudur. Fakat konu lojistik sektörü bağlamında değerlendirildiğinde, satınalma ile lojistik faaliyetleri arasında önemli bir iletişimin varlığı görülmektedir. Lojistik sektörü, yıllar içerisinde çok önemli bir gelişim içerisinde olmuştur. Bu nedenle de satınalma hem lojistik sektörü işletmeleri hem de işletmelerin lojistik operasyonları ödemeleri açısından önemli bir unsurdur. Her ne kadar satınalma, hâkim olan faaliyet gibi gözükse de aslında lojistik ile aralarında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada ulusal ve uluslararası anlamda lojistik faaliyetlerinin satın alma ile olan etkileşimine odaklanılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde işletmeler için satın alma fonksiyonu; ikinci bölümünde lojistik süreci; üçüncü bölümünde Türkiye'de ve uluslararası alanda lojistik ve son bölümde, sektörde etkin olan dört işletmenin konuya dair yetkili kişileri ile gerçekleştirilen bir mülakat ve değerlendirmeleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purchasing is one of the functions and the applications for enterprises. In particular, purchasing is also an important factor for enterprises to balance their financial structure. That is why the enterprises gave valuable responsibilities to purchasing department. At the same time administrations of enterprises pay attention on this department's advices and approaches with its activities. For a lot of enterprises, purchasing is a necessity with this formation. However, when the issue was evaluated in the context of logistic sector, it is seen that there was the presence of an important communication between purchasing and logistic operations. Logistic sector has been in an important development process. That is why the purchasing is a valuable factor for logistic sector enterprises and for the logistic operation payments of other enterprises. Although purchasing seems like the hegemonic activity, actually there is a direct relationship with logistic. In this study, the interaction between national and international logistic operations with purchasing. In the first chapter of study, there is purchasing function for enterprises; logistic process in second chapter; logistic operations for Turkish and international market in third chapter and an interview and its evaluation, which has been realized with authorities, who had knowledge about the issue, from four different enterprises.