Bütünleşik yazılım sistemlerinin muhasebe uygulamalarına entegrasyonu
The integrations of accounting applications in the integrated software systems
- Tez No: 492089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyılın hızlı tempolu rekabet dünyasında işletmeler, yeni iş süreçlerini takip etmek, değişen müşteri taleplerine uyum sağlamak ve karmaşık muhasebe sistemlerini kontrol edebilme kapsamında, yeni yöntemlere uyum sağlamak ve geliştirmek durumunda kalmaktadırlar. Bu süreçlere ve beklentilere uyum zorunluluğu, işletmelerin muhasebe bilgi sistemleriyle bütünleşen entegre yazılım sistemleri kullanmalarını sağlamıştır. Şirketler, pazar payında üstünlük sağlamak ve zorlu rekabet koşullarını avantajlarına dönüştürmek için yaşanan hızlı değişimlere adapte olmayı hedeflemektedirler. Mevcut müşterilerin potansiyelini arttırmak ve şirketlerin müşteri odaklı bir şekilde çalışabilmesi için kaynaklarını (ham madde, iş gücü, makine-teçhizat, finansman vb.) daha etkin ve verimli kullanmaları gerekmektedir. Bu bağlamda işyerlerinde, Kurumsal Kaynak Planlama uygulamaları ile tüm iş işlevlerinin etkileşimi, entegre yazılım programları vasıtasıyla kolayca elde edilebilmektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında, muhasebenin denetim ve mali raporlama boyutu, Uluslararası Muhasebe ve/veya Finansal Raporlama Standartları'na uygun şekilde hazırlanmış ve bilgi teknolojilerine dayalı yeni stratejiler bu çerçevede geliştirilmektedir. Buna bağlı olarak çalışma doğrultusunda, Kurumsal Kaynak Planlama sistemlerinin şirketlere ve süreçlere uygulanması gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, elektronik ortamda muhasebe ve denetim uygulamalarına geçişin yeni sisteme geçiş sürecinde nasıl tartışılacağı ve aynı zamanda muhasebenin entegre sistemlerle etkileşimi, ayrıca gelişmiş ve geliştirilmiş yazılım programlarının yetkinliği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The companies are adopting and developing the new methods, for following the new business processes, adap to changing customer demands and controlling the systems of complicated accounts in the 21st century's presto competition world. The obligation to comply with these processes and expectations has enabled enterprises to use software systems that integrate with accounting information systems. Companies are aiming to adapt to the rapid changes that are taking place in order to gain market share and turn competitive conditions into advantages. Companies need to use their resources (raw materials, labor, machinery-equipment etc.) more efficiently for increasing the potential of current customers and working in a customer-focused manner. In this context, the interactions of Enterprise Resource Planning applications with all business functions can easily be achieved through integrated software programs in the workplaceUnder the new Turkish Commercial Code, new auditing and financial reporting dimensions of accounting have been prepared in accordance with International Accounting and / or Financial Reporting Standards and new strategies based on information technologies are being developed in this framework. Based on this, it has been tried to show the application of Enterprise Resource Planning systems to companies and processes in the direction of this study. In this context, how the transition to the accounting and auditing applications in the electronic environment will be discussed in the process of transition to the new system and at the same time the interaction of the accounting with the integrated systems has been evaluated with the competence of advanced and improved software programs