1950- 2000 yılları arasında Muğla'da turizm (Ulaşım- örgütlenme- tanıtım- eğitim)
Tourism in Muğla between 1950- 2000 (Transportation- association- advertisement- education)
- Tez No: 492111
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Turizm, Political Science, History, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Muğla'da turizm hareketleri 1950'li yıllardan itibaren iptidai şartlarda başlamıştır. 1950 yılında Muğla bulunduğu coğrafyanın da etkisi ile ulaşım ağlarından yeteri kadar yararlanamamış ve dışarıya kapalı bir bölge durumunda kalmıştır. Bu yüzden bölgeye ilk turistler, Yunan adalarından denizyolu vasıtası ile ulaşmıştır. Türkiye hükümetleri turizmin önemi kavramış ve 1950'li yıllardan itibaren turizmin gelişmesi yönünde kanunlar ve yönetmelikler çıkarmıştır. Yapılan düzenlemeler, ulaşım ve diğer altyapı yatırımları neticesinde Muğla'da turizm 1980 yılından itibaren büyük bir gelişme sağlamıştır. 1981 yılında Dalaman Havalimanı'nın devreye girmesi ile Muğla'ya uluslararası uçuşlar yapılmaya başlamıştır. Ulaşım alanındaki bu gelişme yöreye çok daha fazla turist gelmesini sağlamıştır. Turizmin Muğla'da başladığı ilk yıllarda bölgede, turizm dernekleri tesis edilmiştir. Bu dernekler bölgede turizmin gelişmesi için var gücü ile çalışmışlar ve 1990'lı yılların başlarında yerlerini meslek kuruluşlarına bırakmıştır. Bu meslek kuruluşları kısa zamanda bölge ve hatta Türk turizmi hakkında söz sahibi kuruluşlar haline gelmiştir. Muğla'da turizmin ilk ortaya çıktığı yıllarda bölgede turizm eğitimi çeşitli kuruluşların organizatörlüğünde meslek kursları şeklinde başlamıştır. 1980'li yıllardan sonra Muğla'da otelcilik ve turizm meslek liseleri vasıtası ile ortaöğretim düzeyinde ve 2000 yılarından itibaren ön lisans ve lisans düzeyinde turizm eğitimi verilmiştir. Bu çalışmada Muğla'daki turizm hareketleri 1950- 2000 yılları arasında mevzuat, ulaşım, örgütlenme, tanıtım ve eğitim açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Muğla'da sosyal ve ekonomik anlamda önemli bir yeri olan turizmin geçmişine yönelik yapılan çalışmalara katkı sağlamak ve bu konuda çalışacak araştırmacıların yeni kaynaklara ulaşmasına vesile olmak amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism movements in Muğla started in 1950's under imperious conditions. In the 1950s Muğla was unable to make use of the transportation network due to its geographic conditions and became a region isolated from the other regions. Therefore, the first tourists reached the region through the Greek islands by sea. During this period, the Turkish governments recognized the importance of tourism and have been issuing laws and regulations for the development of tourism since 1950. As a result of the infrastructure investments made in the area of transportation and such tourism in Muğla has made great progress since the 1980s. With the establishment of Dalaman Airport in 1981, international flights to Muğla began. This development in the area of transportation has allowed many more tourists to come to the area. Tourism associations in the region were established beginning from the first years of tourism movements in Muğla. These associations worked hard to develop tourism in the region and left their places to professional organizations in early 1990's. These professional associations have quickly become institutions that can speak about the region and even Turkish tourism. In the first years of tourism activities in Muğla, tourism education in the region has started as vocational courses organized by various organizations. When it came to 1980s, tourism education at the secondary education level was given through the vocational schools of hospitality and tourism in Muğla. Since 2000, tourism education has been given at the undergraduate and graduate levels. In this study, tourism movements in Muğla were evaluated in terms of legislation, transportation, organization, promotion and education between the years 1950 and 2000. This study was prepared in order to contribute to the work done for the tourism history which has an important social and economical significance in Muğla and to be a source to reach for the researchers who will work on this issue.