28 şubat süreci ve ekonomik arka planı
28 february process and economi̇c background
  1. Tez No: 492112
  2. Yazar: HUSEYN HASANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL FATİH TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı tarihe post modern darbe olarak gecen 28 Şubat MGK kararları öncesinde ve sonrasında gelişmiş olan siyasi olayların incelenmesi ve aslında ekonomik bir darbe olarak ele alına bilinecek bir sürecin sonrasında Türkiye ekonomisine ne gibi yansımalar yarattığını gözler önüne sermektir. Tezin araştırma aşamasında ilk olarak 28 Şubat 1997 öncesi siyasi seçimlerin seyri , Refah partinin iktidara gelişi, siyasi arenada çizdiği yol, askerlerin, bu olayın arka planında yatan büyük sermayenin ve medyanın rahatsızlığına neden olan adımlar incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucu gösteriyor ki, Refah partisi irtica adı ile medya tarafından karalanarak 28 Şubat MGK toplantısı altında yapılan post modern darbe süreci hızlandırılmıştır. Çalışmada bunların yanı sıra asıl olan ekonomik arka plan 28 Şubatın doğurduğu sonuç olarak 2001 krizi verileri, yeşil sermaye olarak adlandırılan Anadolu sermayesinin büyük sermaye tarafından sıkıştırılması, hortumlanan bankalar gibi başlıklara değinilerek aslında ekonomik çıkar güden grupların Türkiye üzerine yükledikleri ağır fatura ortaya çıkarılmıştır. 3 başlı olarak gelişim gösteren post-modern darbe askerlerin, büyük sermayenin, ve medyanın Anadolu sermayesinin gelişerek pastadan pay almasını engellemek adına yapılan komplodur çıkarımları elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the political events that developed before and after the 28 February NSC decisions as a post-modern coup, and to show the reflection on the Turkish economy after a period of time to be considered as an economic coup. During the research phase of the thesis, firstly the steps leading to the political elections before 28 February 1997, the Refah's party coming to power, the path that the political party draws, the big capital and the media that lies in the background and investigation of the soldiers. After the research, the media were blacked out or discredited under the name of reaction of the Refah Party and the post-modern coup process under the MGK meeting was accelerated. In addition to these, the main economic background of the study was the result of the February 28 crisis of 2001, the compression of Anatolian capital (it is also known as green capital) by the big capital, plus the banks that were hung, and the enormous economic interest bills on Turkey. Three conspicuous conclusions are made in order to prevent the development of post-modern coup troops, big capital, and the media of Anadolu capital, which have been developed in three main stages that takes a share from the pastry.