Turistik ürün çeşitlendirme kapsamındaki günübirlik kültür turlarının önem - performans analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the daily cultural tours within the diversity of tourist products through the importance - performance analysis
- Tez No: 492114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, tarihi, kültürel, doğal alanlar ve turistik çekicilikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Türkiye'nin birçok kültürel değerlere sahip olmasından dolayı, kültür turizm potansiyeli oldukça yüksektir. Araştırmanın konusu da bu bakış açısıyla geliştirilmiştir. Çalışmada günübirlik kültür turuna katılan turistlerin destinasyon, turist rehberi, yiyecek ve ulaşım hizmetlerinden beklentileri ve algıları önem-performans dâhilinde karşılaştırmalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın veri kaynağının toplandığı Muğla, Türkiye'nin kültürel ve doğal zenginliklerinden payını almış bir şehirdir. Dolayısıyla, bu çalışma Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Fethiye'de yürütülmüştür. Fethiye'ye gelen ve Fethiye'den seyahat acentaları tarafından düzenlenen günübirlik kültür turlarına katılan yabancı turistler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Belirlenen hedef kitleye ulaşmak için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yönteminden yararlanılmış ve anket tekniği aracılığıyla veri toplanmıştır. Bu doğrultuda Haziran-Ekim 2016 tarihleri arasında Fethiye destinasyonundan günübirlik kültür turuna katılan 416 turiste anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, istatistik paket program aracılığıyla analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, turun kapsamını oluşturan günübirlik kültür turunda alınan destinasyon, yiyecek, turist rehberi ve ulaşım hizmetlerinin önemli ve algılanan performansların da yeterli olduğunu yani katılımcıların olumlu tutum geliştirdiklerini göstermektedir. Çalışmada destinasyon özellikleri ile turist rehberinin nitelik ve özellikleri önem-performans analizi matrisinin korunması gerekenler kısmında; ulaşım hizmetine ait nitelikler yoğunlaşılması gerekenler kısmında ve yiyecek hizmetine ait nitelikler düşük öncelikliler kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which has hosted many civilizations, has historical, cultural places, natural areas and tourist attraction. As Turkey has many cultural values, cultural tourism potential is quite high. The topic of the research has also been developed from this point of view. In the study, the tourists who participated in the daily culture tour were tried to be put forth comparatively within the importance-performance of the destinations, tourist guides, food and transportation services. Muğla, collected the datas of the stduy, is a city that has taken its share of the cultural and natural wealth of Turkey. Therefore, this study was carried out in Fethiye, which is one of the important tourism destinations of Turkey. Foreign tourists who come to Fethiye and participate in daily cultural tours arranged by travel agencies from Fethiye constitute the population of the research. The Convenience Sampling Method was used to reach the target group. Quantitative research method was used in the research and data were collected through questionnaire technique. In this direction, a questionnaire was applied to 416 tourists participating in daily culture tour from Fethiye destination between June and October 2016. The obtained data were analyzed and evaluated through a statistical package program. The results of the research show that the important and perceived performances of the destinations, food, tourist guides and transportation services taken on daily tours are sufficient, or that the participants have developed a positive attitude. Characteristics and characteristics of tourists with destination features in the study The part of the importance-performance analysis matrix needs to be protected; qualifications related to transport services are included in the section to be focused and qualifications belonging to the food service are included in the low priority section.