Evden hırsızlık mağdurlarının hırsızlık sonrası psikolojik durumu
The psychological state of the burglary victims after the theft
- Tez No: 492126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkemizde ve dünyada yaşanan suç olaylarının birçoğunu hırsızlık olayları oluşturmaktadır. Bu hırsızlık olaylarının ise bir bölümü evden hırsızlık şeklinde gerçekleşmektedir. Yaşanan evden hırsızlık vakaları bireylerde kısa ve uzun süreli olumsuz psikolojik etkiler bırakır. Bireyler yaşadığı evden hırsızlık olayları sonrasında kızgınlık, depresyon, tekrar yaşama korkusu gibi psikolojik etkilerle karşılaşmakta, aynı zamanda evden hırsızlık suçu ile birlikte farklı bir suça da maruz kalan bireyde psikolojik etki çok daha büyük olabilmektedir. Bu etkilerin toplumsal yaşam içerisinde seçilmiş örnekler ile saptanması ve bu olaylara çözüm üretilebilmesi bireylerin evden hırsızlık olayları sonrasında psikolojik durumlarının düzeltilmesi ve yaşam kalitelerinin artması için faydalı olacaktır. Çalışmamızda suç ve mağdur kavramları ayrıntıları ile açıklanmış, açıklanan kavramlar üzerinden yorumlamalar yapılmıştır. Sonrasında ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar istatistiki veriler aracılığı ile incelenmiş ve evden hırsızlık olayları sonrasında bireyin psikolojik durumu incelenmiştir. Son olarak bireyler ile yaşadıkları evden hırsızlık olayları ile ilgili görüşmeler yapılmış ve ortaya çıkan veriler ile evden hırsızlık olayları sonrası mağdur olan bireylerin psikolojik durumları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theft incidents constitute most of the crime incidents in our country and in the world. Some of these thefts occur as burglary. Experiencing a burglary causes short-term and long-term negative psychological effects on individuals. Following the experience of burglary individuals are faced with psychological effects such as anger, depression and fear of reliving; the psychological effect can be much greater for the individual who is exposed to a different crime along with the crime of burglary. Determination of these effects with selected examples in social life and finding solution for these incidents will be useful for improving the psychological states and increasing the life quality of individuals after burglaries. In our work, the concepts of crime and victim were explained in detail and interpretations were made through the concepts explained. Afterwards, the incidents in our country and in the world were analysed through statistical data and the psychological state of the individual after the burglary was examined. Finally, interviews were made with the individuals about the burglary they had experienced; the psychological state of the victims of the burglaries and the emergent data were revealed.