Berdibek Sokpakbayev'in 'Meniñ Atım Koja' adlı eseri üzerinde dil incelemesi (Metin-aktarma-inceleme-dizin)
Berdibek Sokpakbayev's 'Meniñ Atim Koja' book on grammatical study (Text-translation-analysis-index)
- Tez No: 492142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 674
Özet
Kazak Türkleri, yüzyıllar öncesinden getirmiş oldukları zengin bir sözlü kültüre sahip olsalar da yazılı edebiyatın ortaya çıkması Kazak yazı dilinin oluşturulmasına paralel olarak 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ruslaştırma ve Hristiyanlaştırma politikalarına maruz kalmış olan Kazak Türklerinin içinde yirminci yüzyılın ilk yarısında kalemleriyle varlık gösteren Kazak aydınları, Sovyet yönetiminin istekleri doğrultusunda yazmadıkları için eleştirilmiş ve baskı altına alınmıştır. Çalışmamızda bu baskıcı dönemin yazarlarından Berdibek Sokpakbayev'in Meniñ Atım Koja adlı eseri Metin-Aktarma-İnceleme-Dizin temelinde hazırlanmıştır. Çalışmamızın Giriş bölümünde Kazak tarihi, coğrafyası, edebiyatı, Berdibek Sokpakbayev'in hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Metinler bölümünde karşılaştırma imkânı sağlaması için önce Kiril harfli orijinal metin verilmiş, ardından metnin Latin harfleriyle transkripsiyonu yapılmış, son olarak da metin Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. İnceleme bölümünde eserde geçen kelimelerdeki sesler ve ses olayları ele alınmıştır. Dizin bölümünde ise metinde geçen bütün kelimelerin anlamları ve aldıkları çekim ekleri transkripsiyonlu metinde belirtilen satır numaralarıyla birlikte gösterilmiştir. Ayrıca ekler dizinine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise metin ve inceleme bölümünden hareketle çalışmada elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the Kazakh Turks had a rich oral culture that they had brought back hundreds of years ago, the emergence of written literature took place in the nineteenth century in parallel with the creation of the Kazakh writing language. In the first half of the twentieth century Kazakh Kazakhs, who were subjected to the Russification and Christianization policies, the Kazakh intellectuals, who were subjected to criticism and criticism, did not write in line with the demands of the Soviet administration. In our study, the author of this repressive era was Berdibek Sokpakbayev's work entitled Meniñ Atım Koja, based on the Text-Analysis-Index. The introduction section of our study provides information about the history, geography, literature, Berdibek Sokpakbayev's life and works. In order to provide comparisons in the text section, the text was originally given as Cyrillic, then transcribed to Latin letters and translated into Turkish. In the review section, the sounds and sound events in the words in the work are discussed. The meanings of all the words in the text and the capture attachments they take in the directory are shown with the line numbers specified in the transcript text. In conclusion, the results of Meniñ Atım Koja's work are summarized in the text and examination section.