Lojistik risk yönetiminde yönetim bilişim sistemleri ve uygulaması
Management information systems and application in logistics risk management
- Tez No: 492168
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızla artmasıyla birlikte, dünya pazarlarının tek pazar haline dönüşmeye başlaması akabinde, lojistik sektörünün önemi gün geçtikçe artmış ve bu alana ilgi yoğunlaşmıştır. Uygulamaların etkin şekilde yönetilmesi için teknolojik olanaklardan had safhada yararlanılması gereği unsuru ortaya çıkmıştır. Uluslararası pazarlarda var olmak isteyen işletmeler, en önemli fonksiyonlarından biri olan lojistik uygulamalarına, müşteri tatmini için kalite, maliyet ve teslimat unsurlarına en üst seviyede katkı sağlayacak doğrultuda, önem vermeleri gereği bulunmaktadır. Lojistik uygulamalarının etkin şekilde yönetilmesi için yönetim bilişim sistemlerine önem verilmeli ayrıca sistemin aksaklıklarının öngörülmesi ve giderilmesi noktasında da risk yönetimi kavramına yoğunlaşılması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda ilk olarak lojistik, risk yönetimi kavramları ve lojistikte kullanılan bilişim sistemleri irdelenmiş ardından perakende sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletme de lojistik, risk yönetimi kavramları ve lojistikte kullanılan bilişim sistemleri ışığında değerlendirilerek, bulguları çalışmamızda gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
As the technological developments rapidly increased and the world markets began to turn into a single market, the importance of the logistics sector increased day by day and the interest in this field increased. A factor of technological possibilities must be utilized at the high level arised in order to manage the applications effectively. Businesses that want to exist in international markets need to give importance to logistics applications, which is one of the most important functions, in order to provide quality, cost and delivery factors for customer satisfaction at the highest level. Management information systems should be given importance in order to manage logistics applications effectively and also the concept of risk management should be focused for the purpose that the system troubles can be predicted and eliminated. In this study, firstly logistics, information systems used in logistics and risk management concepts were examined and then a large-scale business operating in the retail industry were evaluated in the light of the concepts of logistics, information systems used in logistics, risk management concepts, finally findings were shown in our study.