Bank competition, regulations, and stability in developed countries
Gelişmiş ülkelerde bankacılık sektöründe rekabet, regülasyonlar ve istikrar
  1. Tez No: 492212
  2. Yazar: GAMZE DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MİNE ULUBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, rekabetin banka istikrarı üzerindeki etkisini incelemektir. Aynı zamanda, bir ülkedeki sermaye yeterliliği, faaliyet kısıtlamaları ve düzenleyici otoritenin düzenleme ve denetim gücü gibi bankacılık düzenleme ve denetim değişkenlerinin, banka istikrarını nasıl doğrudan etkilediği ve bankaların risk alma davranışlarını şekillendirirken rekabetle nasıl etkileşim kurdukları incelenmiştir. 2007-2015 yılları arasında dünyanın çeşitli bölgelerindeki 25 gelişmiş ülkeden 6,936 bankanın verileri kullanılmaktadır. Analiz sonuçları gelişmiş ülkelerde rekabetin kırılganlığı arttırdığı yönündeki görüşü desteklemektedir ve kırılganlık artışı kârlardaki dalgalanmalardan ve düşük sermaye oranlarından kaynaklanmaktadır. Rekabet ve istikrar ilişkisinde doğrusal olmayan herhangi bir yapı gözlemlenmemiştir. Sermaye yeterliliği, hem doğrudan hem de piyasa gücü ile etkileşim yoluyla, bankaların istikrarını arttırmada başarılı bir düzenleyici araç olarak ortaya çıkmaktadır. Düşük faaliyet kısıtlamaları, herhangi bir pazar gücü düzeyinde toplam banka riskini azaltmak için etkili bir düzenleyici araçtır; ancak, piyasa gücü düşük olan bankalar için düşük faaliyet kısıtlamaları banka riskini daha fazla azaltmaktadır. Düzenleyici otoritenin düzenleme ve denetim gücünün az olması, bankanın piyasa gücünün seviyesine bakılmaksızın, banka istikrarını arttırmada bir başka kullanışlı araç olarak ortaya çıkmaktadır. Son olarak, 2007-2009 mali krizinin banka istikrarı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir, ancak, piyasa gücü yüksek bankalar, kârlarındaki dalgalanmayı azaltarak istikrarlarını korumuşlardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to first explore the influence of competition on bank stability. It is then examined how bank regulation and supervision variables in a country such as the stringency of capital requirements, restrictions on activities, and the power of supervisory authorities, affect bank stability directly and interact with competition in forming the risk-taking bank behavior. A sample of 6,936 banks in 25 developed countries in various parts of the world is used for the years 2007-2015. The findings show that competition-fragility view holds and the decrease in stability under competition arises from both more volatile profits and lower capitalization ratios. There is no evidence of non-linearity in competition and stability relationship as reported in the recent literature. Capital requirements appear to be a very successful regulatory tool in increasing bank stability, both directly and indirectly through interacting with market power. Lower activity restriction is another effective regulatory instrument to decrease bank risk-taking for any level of market power, but the restrictions on activities decrease bank risk more for banks with lower market power. Lower supervisory power emerges as another useful tool in increasing bank stability through decreasing overall bank risk, regardless of the level of market power. It is finally observed that the 2007-2009 financial crisis negatively influences bank soundness. However, it is found that banks with market power remained to be stable during the crisis period, through having lower profit volatility.