Assessment of textual level efl reading comprehension: A cognitive and contextual investigation
Yabancı dil olarak İngilizce bağlamında metin seviyesinde okuma becerilerinin bilişsel ve bağlamsal açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 492213
  2. Yazar: BURCU KAYARKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, sınavlarda sıklıkla kullanılan çoktan seçmeli test tekniğinin öğrencilerin okuma sonrasında metinleri bütünsel olarak anlamalarını ne kadar mümkün kıldığını ölçmek için yapılmıştır. Okuma metninin bütününe hakim olmak ve makro-yapı oluşturmak, öğrencilerin akademik koşullarda ne derece başarılı olacağı konusunda kritik önem taşır. Ancak, eğer çoktan seçmeli test tekniği öğrencileri metinlerin bütününe hakim olacak şekilde okumaya yönlendirmiyorsa, öğrencilerin gelecekteki okuma yetkinlikleri konusunda doğru öngörülerde bulunmak imkansızdır. Bu belirsizliklere ışık tutmak için, araştırmanın amacına uygun olacak şekilde iki okuma sınavı hazırlanmıştır; bunlardan biri çoktan seçmeli sınav, diğeri ise sözlü özet çıkarma sınavıdır. İstanbul'da bulunan bir devlet üniversitesinde, lisans programlarında öğrenim görmekte olan 32 öğrenci bu sınavlara girmiştir ve öğrencilerin sınavlar sonrasında metinlerin makro-yapılarını oluşturma açısından gösterdikleri performans nicel olarak analiz edilmiştir. Her iki sınavın tamamlanması sonrasında öğrencilerden bu sınavları çözerken bilişsel olarak geçtikleri süreçler üzerine retrospektif sözlü değerlendirme yapmaları istenmiştir. Bu incelemelerden çıkan sonuçlar şöyle sıralanabilir: çoktan seçmeli test tekniği, öğrencilerin okuma parçaları için makro-yapı oluşturma becerilerini yansıtmamaktadır ve dolayısıyla bu durum test tekniğinin geçerliğine ilişkin ciddi tehditlere işaret etmektedir. Ayrıca öğrenciler, bir metni çoktan seçmeli soru cevaplamak için okuduklarında, diğer okuma amacına göre (sözlü özet çıkarma) çok farklı bilişsel süreçlerden geçmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate whether test takers can understand a text at whole text level upon the completion of a commonly used assessment technique, the multiple choice test. Attaining comprehension at textual level and the formation of macrostructure is critical in interpreting test takers' competence in real life or academic contexts. However, if the multiple choice test technique is ineffective in directing test takers towards tackling reading texts in a way that leads to whole text comprehension, accurate interpretations concerning test takers' future performance cannot be made. To fit the purpose of the study, a test with two reading tasks were created: a multiple choice task and a summary task. Thirty-two undergraduate students from a state university based in İstanbul, Turkey took the test and their performance in macrostructure formation after completing both tasks were quantitatively analyzed. During the completion of both tasks, retrospective verbal protocols were carried out with all participants and their responses during the protocols were categorized to probe into the reading processes participants went through while dealing with both tasks. The findings from these analyses provided substantial evidence towards the inefficacy of the multiple choice test technique in reflecting the ability of test takers' macrostructure formation and thus pointed at a serious threat towards validity of the test technique. The study also put forward distinctive processes that test takers tended to carry out during multiple choice test completion, which were explanatory in the occurrence of such a deficiency of the technique.