İnsan kaynakları fonksiyonlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of the function of the human resources
  1. Tez No: 492219
  2. Yazar: MURAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İnsan kaynakları; iş yaşamında adını herkesin öğrendiği fakat fonksiyonları hususunda kafa karışıklıkların olduğu bir çeşit işletme fonksiyonudur. İnsan kaynakları fonksiyonları esas olarak temelde firmaların hizmet veya üretim yaratabilmesi ve yaratılan bu hizmet veya ürünü sunabilmesi için gereksinim duyduğu temel kaynağı yani insanı temsil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının Etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak kolayda anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma için elde edilen veriler İnternet yoluyla ve yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda İnsan Kaynakları Çalışanlarından oluşan 110 işletme yöneticisine iki bölümden oluşan 63 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketin birinci kısmı 11 soruluk demografi sorularını içerirken, ikinci kısım İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının etkinliğini irdeleyen evet/hayır şeklinde oluşturulmuş 52 soru içermektedir. Yapılan çalışma sonucunda sorulara verilen cevaplar incelendiği zaman hizmet sektörünün üretim sektörüne göre insan kaynaklarının fonksiyonları daha etken bir şekilde değerlendirilmektedir. Hizmet sektörü kendi içinde değerlendirildiği zaman ise eğitim faaliyet alanının fonksiyonları etkin bir şekilde değerlendirmeği, üretim sektöründe ise metal üretimi faaliyet alanının daha etkin değerlendirildiği gözükmektedir. Uluslararası firmalar çalışan memnuniyetine dikkat ederken, ulusal firmalar ise işten ayrılma sürecine dikkat etmektedir. İşletmelerin yıllık ortalama cirosu dikkate alınarak sonuçlar incelendiğinde, cirosu yüksek (40 milyon ve üzeri) olan işletmelerin insan kaynakları fonksiyonlarının etkinliğine daha çok dikkat ettiği anlaşılmaktadır. Aynı şekilde çalışan sayısı fazla olan (500 kişi ve üzeri) işletmeler fonksiyonların etkinliğine dikkat etmektedir. Genel olarak işletmeler yapılan eğitim sonuçlarının parasal getirisi ölçülememektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources; It is a kind of business function that everyone in the business life learns but is confused about their functions. The functions of human resources mainly represent the basic source, ie human being, that is essential for companies to be able to create service or production and to offer this service or product created. The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of Human Resource Functions. The survey method was used as the data collection method in the study. Data obtained for the study were obtained via internet and face-to-face survey method. A questionnaire consisting of two parts was applied to 110 business managers of Human Resources Employees in line with the purpose of the study. The first part of the questionnaire contains 11 questions of demographic questions, while the second part of the questionnaire contains 52 questions of yes / no, which examine the effectiveness of the Human Resources Functions. When the answers to the questions are examined, the functions of the human resources are evaluated more actively than the production sector of the service sector. When the service sector is assessed within itself, it is observed that the field of education activity evaluates the functions effectively and in the production sector, the area of metal production activity is evaluated more effectively. While international companies pay attention to employee satisfaction, national firms pay attention to the process of leaving their jobs. When the results are examined by considering the annual average number of enterprises, it is understood that the enterprises with high score (over 40) pay more attention to the effectiveness of human resources functions. In the same way, businesses with a large number of employees (over 500) are paying attention to the effectiveness of the functions. Generally, businesses can not measure monetary benefits of training results.