Performans değerlendirme yöntemlerinin kıyaslanması: Sektörel bazda bir alan araştırması
Performance evaluation methods were compared with each other on a sectoral basis
  1. Tez No: 454202
  2. Yazar: OSMAN FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Performansın değerlendirilmesi, insan kaynakları fonksiyonlarından birisi olmasına rağmen, halen organizasyonlarda performansın değerlendirilme sisteminden beklenen faydanın tam olarak elde edildiği söylenemez. Buna neden olan faktörler arasında, çalışanların performansın değerlendirilme sisteminin etkinliğine yönelik algılarının yeterince araştırılmaması gösterilebilir. Bu kapsamda yapılan bu araştırmanın amacı; performans değerlendirme yöntemlerinin bir biriyle kıyaslanmasıdır. Bu maksatla, performans değerlendirme yöntemleri yöntemleri (sıralama, zorunlu dağılım, grafik ölçüm, kontrol listesi, zorunlu seçim, kompozisyon, 360 derece değerleme, kritik olay, hedeflere göre değerlendirme, değerlendirme merkezi, takım bazlı performans değerlendirme yöntemleri) sektörel bazda Hatay İlindeki 80 farklı firmadan 100 işgörene uygulanan anketle kullanım sıklığı, performans ve potansiyeli ölçümleri; birey, departman ve organizasyon için kullanılan en uygun performans değerlendirme yöntemi ile etkinliği açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre çalışanların performans değerlendirme sistemine ilişkin algıları açısından; hedeflere göre değerlendirme, 360 derece değerlendirme ve takım bazlı performans değerlendirme yöntemi en uygun olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the evaluation of performance is one of the human resources function, still it can not be fully achieved the expected benefits from the performance evaluation system in organization. Among the factors that cause it, the perception of employee performance evaluation system for efficiency not sufficiently investigated. The aim of this research, carried out in this context, is comparison of performance evaluation methods with each other. For this purpose, performance evaluation methods (sorting, forced distribution, graphical rating scale, checklist, forced choice, composition, critical incidents 360-degree feedback, assessment centers, management by objectives, team based performans) were compared with each other on a sectoral basis, on a sample including 100 employees from 80 different companies in Hatay in terms of their frequency of use, performance and potential measurement capabilities and also individual, department and organizational levels releveancy. According to findings of the study, optimal performance evaluation medhods has been identified as management by objectives, 360-degree feedback and team based performance appraisal.