Bir savunma sanayinde çok parçalı projeler için bütçe takip bilgi sistemi tasarımı
Design of a budget tracking information system in a defense industry enterprise
- Tez No: 233901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, bir savunma sanayi firması için bütçe hazırlama problemi ele alınmış ve problemin çözümü için Yönetim Bilgi Sisteminden yararlanarak, Java Program dili ile yazılan program önerilmiştir. Yönetim Bilgi Sistemleri, işletme planlarının ve yönetim fonksiyonlarının etkinliğini arttırmak amacı ile insan ve bilgisayar tabanlı kaynakların toplanması, depolanması, değerlendirilmesi ve kullanımı olarak açıklanabilir. Bu çalışmada, yönetimde bilgi teknolojilerinin nasıl kullanılması gerektiği anlatılmış ve çok parçalı üretim projeleri için bütçe takip sistemi uygulaması yapılmıştır. Bütçe sistemi oluşturulurken, Yönetim Bilgi Sisteminin kuruluş aşamaları tek tek ele alınmıştır. Ayrıca, çok parçalı üretim projelerinin bütçesinin hazırlanmasındaki mevcut sistem ve önerilen sistemin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A budget preparation problem in a defense industry company is studied in this paper which offers a Java based computer program using Management Information Systems (MIS) concept. MIS is defined as planned system of collecting, proccesing, storing and disseminating data in the form of information needed to carry out the functions of management. This study tackles not only the question of how to use information technologies in management but application of budgeting system for multi-part manufacturing projects. During the development of this budget system, all the phases of building MIS are concerned. Finally, current system for budgeting in a multi-part manufacturing enviroment is benchmarked with this new developed, highly recommendable system.