ABD ile Rusya'nın Suriye politikası ve Türkiye'ye etkileri
Syrian politics of USA and Russian Federation and its effectsto Turkey
- Tez No: 492235
 - Danışmanlar: PROF. DR. YELDA HATİCE DEMİRAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ufuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Soğuk Savaş döneminden itibaren günümüze kadar gelen ABD ile Rusya'nın Ortadoğu politikalarına ilişkin tek yönlü yapıdan çok yönlü yapıya dönüşümün ve Suriye' de ki Esad yönetiminin söz konusu durumunun Türkiye'ye etkilerine değinilmiştir. Ortadoğu'da bulunan Suriye üzerindeki petrol rezervleri ve enerji kaynaklarına dayalı hakimiyet kurma çabalarında ABD ve Rusya arasındaki fikir ayrılıkları, iki ülkenin de Suriye'deki kaynaklara hakim olma hedeflerinde izlemiş oldukları politikalar ele alınmıştır. ABD ve Rusya arasında yaşanan global güç olma çekişmesinde Türkiye'nin her iki ülke arasındaki tutumu, Arap Baharı olarak adlandırılan Mısır ve Tunus ayaklanmalarının başlangıcı ve 2011 yılında bu ayaklanmanın Suriye' ye sıçraması, ayaklanmalara karşı ABD-Rusya-Türkiye üçleminin izlemiş olduğu politikalar irdelenmiştir. Türkiye, sınır komşusu olan Suriye'de yaşanan buhrandan dolayı dış politikasında sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. ABD-Rusya ve Türkiye stratejik bir mücadele içindedirler. Esad yönetiminin uygulamış olduğu stratejiye karşı Türkiye-Rusya-ABD ülkelerinin tutumları incelenmiş ve çıkar çatışmalarında ABD'nin aksine Rusya'nın Suriye üzerindeki etkili rolünden bahsedilmiştir. Rusya ve Türkiye Suriye'deki Esad yönetimine karşı önceleri fikir ayrılığı yaşamış olsalar da iki ülkenin arasındaki sıcak temasları bozmamak adına bazı konularda fikir birliği yapmışlardır. Ortadoğu bölgesinde merkez güç olma yolunda ilerleyen Rusya ve Türkiye çıkarları uyuştuğu takdirde önemli hedefler elde edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, transformation of USA and Russian Politics from unilateral to multilateral approach which is associated to Middle-East from Cold War Era until nowadays and Esad regime in Syria effects to Turkey were examined. Disagreements between USA and Russia in struggles of establishing dominance which based on energy resources and petroleum reserves in Syria that is located in Middle-East and the policies which are followed by both countries in order to establish dominance over the resources in Syria were handled. Turkey's attitude in struggle between USA and Russia for being global power, beginning of Egypt and Tunisian rebellion which is called Arab Spring and its spreading to Syria in 2011, policies which are followed by USA-Russia-Turkey against the rebellion movement were examined thoroughly. Turkey has been experiencing a distressing process in its foreign policy due to the depression that was realized in its neighbor, in Syria. USA-Russia and Turkey is in a strategic struggle. The attitudes of USA-Russia-Turkey against Esad Regime's strategy were examined and in interest conflicts unlike USA, effective role of Russia over Syria was mentioned. Even tough Russia and Turkey dissent at first against Esad Administration, they made a consensus in some matters in order not to break close contacts between them. Russia and Turkey which are progressing towards being global power will achieve significant targets in case of their interests overlap.