Kamu görevlileri arasında gelişen çatışma sebepleri ve çatışma yönetim tarzları
Conflict between public officers and conflict management styles
  1. Tez No: 492237
  2. Yazar: ÇİĞDEM ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA USUBÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Hospitals, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; araştırmanın uygulandığı Ufuk Üniversitesi Hastanesi ve Ufuk Üniversitesi Akademik ve İdari personelin örgüt içi çatışma nedenlerinin ve çatışma yönetim tarzlarının meslek gruplarına göre dağılımını ve varsa farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Araştırma verileri anket metoduyla elde edilmiş, hazırlanan anket Ufuk Üniversitesi Hastanesi İdari personeline (n=50) ve Ufuk Üniversitesi Akademik personeline (n=50) uygulanmıştır. İdari personel ile Akademik personelin yaşadıkları çatışma nedenlerinde, örgütsel, bireysel, yönetsel nedenlere bakıldığında idari personel ve akademik personel ortalamalarında fark gözlenmiş, istatiksel anlamda fark gösterilememiştir. Çatışma yönetim tarzlarından amaç belirleme, yumuşatma, rekabet, uzlaşma, yapısal değişiklik, kaçınma, sorun çözme yöntemlerinin iki grup arasındaki dağılımları incelendiğinde ise, kaçınma yönetimine akademik personelin idari personelden daha fazla başvurduğu ve iki grup arasında istatiksel fark olduğu gözlenmiştir. Diğer çatışma yönetim tarzlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak akademik ve idari personel açısından incelenen çatışma nedenleri ve yönetim tarzlarında, her iki grubun da benzer özellikte çatışma yaşadığı ve akademik personelde kaçınma yönetim tarzının idari personele göre daha belirgin olduğu söylenebilir. İleriki araştırmalarda akademisyenlerde görülen kaçıngan çatışma yönetim tarzının yaş, eğitim ve çalışma süresi gibi diğer belirleyenler kontrol edilerek çalışılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; Ufuk University Hospital and Ufuk University where the research has been carried out is to reveal the distribution of the reasons of conflict within the organization and the conflict management styles according to the profession groups of academic and administrative personnel and their differences. Survey data were obtained by questionnaire method and the prepared questionnaire was applied to Ufuk University Hospital Administrative Staff (n = 50) and Ufuk University Academic Staff (n = 50). There was not a statistically significant difference between administrative staff and academic staff in terms of organizational, individual and managerial reasons in terms of the conflicts experienced by administrative staff and academic staff. When analyzing the distribution of the methods of goal setting, softening, competition, reconciliation, structural change, avoidance and problem solving between conflict management styles, it was observed that the academic staff applied to avoidance management more than the administrative personnel and there was a statistical difference between the two groups. No statistically significant difference was observed between the two groups in other conflict management styles. As a result, it can be said that in the reasons of conflict and management styles examined in terms of academic and administrative personnel, both groups experienced similar conflicts and that the management style of avoidance in academic personnel is more evident than the administrative personnel. In future research it would be appropriate to study the avoidant conflict management style seen in academics by controlling other determinants such as age, education and working time.