Water problems in the middle east: The cases of Israel, Palestine, Jordan and Lebanon
Ortadoğu'da su sorunları: İsrail, Filistin, Ürdün ve Lübnan örnekleri
- Tez No: 492246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. UMUT KEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Su, dünyada bulunan yenilenebilir doğal kaynakların en önemlilerinden bir tanesi olmakla birlikte kimyasal bir bileşen olarak en önemli özelliği kararlılığıdır.Toplam su miktarı yaklaşık 1.360 milyar metre küp civarındadır. Aynı zamanda bu miktarın %97'si denizlerde ve okyanuslarda bulunurken %2'si buz tabakalarında donmuş haldedir. Her gün yaklaşık 875 milyar metre küp su, su yüzeylerinden güneş enerjisinin dünyaya ulaşmasının ortaya çıkardığı reaksiyon sonucunda oluşan ısı enerjisi dolayasıyla buharlaşmaktadır. Ortadoğu'da çoğu bölge suların azlığından dolayı mağdur durumdadır ve bunun sebebi de lokasyon olarak buraların küremizin kuru ve yarı kuru bölgelerine denk gelmeleridir. Arap ülkelerindeki nüfus artışının da beraberinde getirdiği sorunlar ile su kıtlığı sorunu, yerel, endüstriyel ve tarımsal ihtiyaçların karşılanmasında sürekli artan ve gayet mantıksal bir talep ortaya konmaktadır. Ayrıca Nil ve Fırat gibi büyük Arap nehirlerinin yollarına Arap olmayan ülkelerden başlıyor olması ve sonradan Arap ülkelerine girmesi de mevcut su sorunlarını daha da derinleştirmektedir. Çalışmamız bu sorunu coğrafi gerçeklerden başlamak suretiyle farklı perspektiflerden ele almakta olup buna ilaveten tüm taraflara birbirini takip eden bir canlanma ve vücut bulma süreci sonrasında uluslararası anlamda bir bilinç oluşturmakta ve gerekli öngörülerde bulunmak suretiyle politik, ekonomik ve teknik mevzulara değinmektedir.
Özet (Çeviri)
The water is one of the most important renewable nature resources on the Earth Planet and the most important characteristic as a chemical compound is its stability. The total amount of the water is approximated about 1360 billion cubic meter. Also 97% of this quantity is existed in the seas and oceans and 2% is frozen in ice sheet. Everyday about 875 billion cubic meter is evaporated from the water surfaces because of the heating energy which reach to the earth with the solar energy.Most of the Middle East areas from the scarcity of waters and this belongs to their location in the dry and semi-dry region of the globe. Through the population growth at the Arap Countries, the scarcity of waters problem is increasing as a logical result of demand increase on waters to fulfill the domestic, industrial and agricultural needs. The water problems extend to include all the water resources at the Middle East and especially at the Arap Countries where the great Arab rivers such as Nile and Euphrates flow from non-Arab Countries and flow to take place in Arap Countries. Our study deal with this problem from different perspectives starting from the geographical facts in addition to the followed considerations of international level to start across a sequential incarnation process to the all sides and considerations of the subject including political, economic and technical subjects and ends with anticipating the future of water.