X ve Y kuşağının algıladığı örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi arasındaki farklılık: Kardemir A.Ş.'de bir uygulama
Differences between organizational support and leader-member exchange perceived by generation X and Y: A research in Kardemir inc
  1. Tez No: 492245
  2. Yazar: BÜŞRA ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada karşılıklılık normu kuramı ile sosyal değişim kuramı göz önünde bulundurularak, Kardemir A.Ş. çalışanları tarafından algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Kardemir A.Ş. çalışanlarının örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi algılarının X ve Y kuşağı çalışanları açısından farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmaktır. Ayrıca Kardemir A.Ş. çalışanlarının örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi algılarının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'nin en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve Karabük'te faaliyet gösteren Kardemir A.Ş.' nin 498 çalışanından anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Hipotezler t-testi ve ANOVA analizi ile test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda çalışanların örgütsel destek algılarının ve lider-üye etkileşimi algılarının X ve Y kuşağı açısından farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca çalışanların örgütsel destek algılarında demografik faktörlere göre farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Çalışanların lider-üye etkileşimi algılarının ise cinsiyete ve eğitim seviyesine göre farklılaştığı, çalışma süresi açısından farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational support and leader-member exchange perceived by employees working in Kardemir A.Ş. are examined considering the theory of reciprocity norm and social exchange theory. The purpose of this study is to investigate whether the employees' organizational support and leader-member exchange perceptions differ in terms of X and Y generations. In addition, it is also examined whether the employees' organizational support and leader-member exchange perceptions differ according to the demographic characteristics. For this purpose, data were obtained from 498 employees via survey method from employees working in Kardemir A.Ş. which is located in Karabuk and one of the Turkey's largest 50 industrial enterprises. Hypotheses were tested by t-test and ANOVA analysis. As a result of the study, it has been determined that employees' perceptions of organizational support and leader-member exchange differ in terms of X and Y generations. In addition, it was determined that the employees' perceptions of organizational support differ according to the demographic factors. It was determined that the leader-member Exchange perceptions differed according to gender and education level and did not differ in terms of tenure.