Amasra-Cide kıyı boyu yerleşmeleri; Özellikler,sorunlar-çözüm önerileri
Amasra-Cide coastline settlement; Features,problems-solution
  1. Tez No: 492261
  2. Yazar: İSMAİL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
İnceleme alanı Batı Karadeniz Bölümü Amasra-Cide kıyı kuşağında yer alan kıyı yerleşmelerini kapsamaktadır.Araştırma alanının idari sahası yaklaşık olarak 22.100 hektardır. Ayrıca oşinografik özelliklere bağlı olarak yaklaşık 85 km kıyı uzunluğundadır. Araştırma metodu olarak (İnadık,1971,Erinç,1976, Erol,1991) tarafımızca 0-50 m aralığında yerleşmeler ele alınmıştır. Araştırma sahasında bulunan 1 kent, 2 kasaba ve 14 köy yerleşmesinin; yoğunlukları, fizyonomileri ve gelişme düzeyleri incelemesi yapılmıştır. Bu bağlamda benzer topografya şartları taşımasına rağmen araştırma sahasının düşük ticaret yoğunluğu-kentleşme düzeyleri ve fonksiyonel açıdan yerleşmelerin günümüzdeki durumu değerlendirilmiştir. Araştırma sahası kıyı yerleşmeleri olması sebebiyle kıyı kullanımı ve Bartın-İnebolu D010 otoyolun yerleşmelerin beşeri ve fiziki peyzajında yaptığı değişiklikler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Research area takes place coastal settlement between Amasra -Cide costline on western Black Sea district. The administrative area of our researching area approximately 22.100 ha. Also it has coastal lenght nearly 85 km with regard to oceanographic. Research method was determined by us, in the range of 0-50 meters settlement. Our research area 1 urban settlement, 2 town settlement also 14 villages was examined in terms of intensity, physionomy, level of development. Although settlements have a several characteristic common topography, reserach area is evuluated lower trade intensify, level of urbanization and function of settlement in today's sitation. Because of our research area coastal settlement is to be emphasized on modification of coastal use and Bartın-İnebolu highway its own influence on human and physical landscape.