Halka açık şirketlerde sahiplik yoğunlaşmasının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi
Impact of ownership concentration on publicly owned companies on stock returns
- Tez No: 492262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de şirketlerin sahiplik yapısını (sahiplik yoğunlaşması) temsilen fiili dolaşımdaki pay oranlarının firma performansını etkileyip etkilemediğinin incelenmesidir. Şirketlerin sahiplik yapısı önemli bir kurumsal yönetim mekanizmasıdır ve dünyada farklı kurumsal yönetim yapılarının belirleyici unsurlarından biridir. Çalışmada Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi'nde işlem gören halka açık 38 adet imalat sektörü şirketinin 2016 yılı sonuna ait verileri kullanılmıştır. Yöntem olarak regresyon analizi kullanılan çalışmanın sonucunda fiili dolaşımdaki pay oranının (halka açıklık oranının) düşmesiyle firma performansının yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç firma sahipliği aile elinde yoğunlaştıkça firma performansının arttığını ve nihai olarak sahiplik yapısının Türkiye'de önemli bir kurumsal yönetim mekanizması olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether actual flotation ratios of publicly traded companies which represent ownership structure (ownership concentration) of these companies effect firm performance in Turkey, or not. Ownership structure of companies is an important corporate governance mechanism and is one of the defining elements of different corporate governance structures in the world. The data of 38 manufacturing sector companies publicly traded in Borsa Istanbul National 100 Index (BIST 100) at the end of 2016 were used in the research. In the study, by using regression analysis it is found that the firm performances increase when the actual flotation ratios (the ratio of free float) decrease. This finding reveals that as the family ownership share increases in the companies the performance of the companies also increases and as a result the ownership structure is an important corporate governance mechanism in Turkey.