The role of tourism sector in financing the national economy of Libya
Libya ulusal ekomisinin finansmanında turizm sektörünün rolü
- Tez No: 492264
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma turizm sektörünün Libya ulusal ekonomisi üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır ve bu konunun seçilmesindeki neden bu sektörün dünya için önemi ve sektörün çevreyi korumada ve sürdürülebilir kalkınmayı başarmadaki artan rolüdür. Turizm ulusal gelirdeki aktif katkısına ve turizm bölgelerindeki ulusal ve uluslararası yatırımların seviyesine göre gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomisinde önemli bir yer tutan en önemli ekonomik ve sosyal olgulardan birisi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra, turizmin kısmi ve toplam seviyede birçok etkisi vardır. Turizm genel olarak tüm turizm bölgelerindeki işletme ve işsizlik seviyesi üzerinde etkiye sahiptir. Turizmin ekonomik önemi bu sektörün yirminci yüzyılın ikinci yarısında birçok ülkenin ekonomik yapısının en önemli bileşenlerinden biri haline gelmesiyle ön plana çıkmıştır. Bu nedenle, turizm ekonomisinin ulusal gelirin önemli bir kaynağını oluşturduğu bazı ülkelerde turizm önemli bir rol oynamakta ve uluslararası gelirin %6'sını oluşturmaktadır ayrıca turizm faaliyetleri uluslararası gelirlere yaklaşık %10 'luk bir düzeyde katkıda bulunmaktadır. Turizm sektörü petrol, kimya ve gıda sektörlerinden sonra ihracat sektörü olarak dünyada dördüncü sırada yer almakta ve hava, deniz ve kara araçlarını kullanma ve işletme açısından ön plana çıkmakta ve küresel ihracata yılda yaklaşık 5 milyar dolar katkıda bulunmaktadır. 2014 yılında, uluslararası turizm hareketi 1100 milyon turisti bulmuş ve bu rakamın 2030'da 1800 milyon turiste kadar artması beklenmektedir. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2030'daki turist sayısının 1800 milyon turiste ulaşmasını beklemektedir. Turizm sektörünün Libya ekonomisinin finansmanı üzerindeki rolünü araştırmayı hedefleyen çalışmanın sonuçları neticesinde, turizmin Libya'da kalite faktörleri ile nitelendirildiği ve turizmin Libya ekonomisinin finansmanında önemli bir rolü olduğu açıkça görülmektedir. Buna ek olarak, sonuçlar turizmin Libya ekonomisinin en önemli kaynaklarından birisini olduğunu da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the role of the tourism sector on the Libyan national economy and the reason of selecting this subject to the importance of this sector for the world and its increasing role in protecting the environment and achieve the sustainable development. The tourism became one of the most important economic and social phenomenon that occupies an important position in the economics of many of the developed and developing countries according to its active contribution in the national income and in the level of the national and international investments in the tourism regions. As well as, the tourism has many effects on partial and total level. The tourism effect on the level of operating and unemployment in all the tourism regions in general. The economic importance of the tourism highlighted when this sector became at the second half of the twentieth century as one of the most important components in the economic structure of many countries. So, the economics of tourism became configuring 6% of the international output where it plays an important role in the economics of some countries as an important resource of the national income and the tourism activities contribute in about 10% of the international output. The tourism sector occupies the fourth place globally as export sector after the petrol, chemicals and food and has the foreground in using and operating the air, marine and land means and contributes by about 5 billion dollars annually in the global exports. In 2014, the international tourism movement amounted of 1100 million tourist and it is expected that this number will increase in 2030 to reach 1800 million tourist. The World Tourism Organization (UNWTO) expected that the number of tourists in 2030 will reach into 1800 million tourist. Through the obtained results which targeted the role of tourism sector in financing the Libyan economy, it is clear that the tourism in Libya is characterized by quality factors and has important role in financing the Libyan economy. As well as, the results clarified that the tourism represents one of the most important suppliers to the Libyan economy.