Kurumsal yönetim ile finansal performans arasındaki ilişkinin entropi ağırlıklandırmalı TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi; BIST'te faaliyet gösteren gıda ve içecek şirketlerinde uygulama
Evaluation of the relationship between corporate governance and financial performance by entropy based TOPSIS method: Application in food and beverage companies activity in the BIST
- Tez No: 492263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kurumsal yönetim ile finansal performans arasındaki ilişki açık ve yalın olarak görülmesine rağmen, bu ilişkinin sayısal olarak ortaya konulması halen merak duyulan bir çalışma alanıdır. Bu çalışmada, 2013-2016 yıllarında Borsa İstanbul A.Ş. (BIST) Kurumsal Yönetim Endeksi (XKURY)'nde işlem gören 5 adet gıda ve içecek şirketinin finansal tablolarından elde edilen verileri Entropi Ağırlıklandırmalı TOPSIS yöntemi ile analiz edip, ilgili yıllardaki kurumsal yönetim notları ile karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Entropi Ağırlıklandırmalı yönteminin TOPSIS yöntemine entegre edilmesiyle analizin daha nesnel şekilde yapılmasına çalışılmıştır. İncelenen dönemler itibariyle finansal performansın ölçümü için 9 finansal oran karar kriteri ve 5 şirket alternatif olarak ele alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda seçilen şirketlerin kurumsal yönetim notları ile finansal performans notları arasında sürekli ve anlamlı ilişkinin bulunmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda şirketlerin finansal açıdan başarısız olduğu söylenemez; yalnızca analiz dahilinde, şirketlerin kurumsal yönetim başarılarının finansal performans başarılarına aynı şekilde etki etmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the corporate governance and financial performance is seen clearly and plainly, and due to this, it is still a field of study which is wondered about the numerical introduction. In this study, Borsa Istanbul A.Ş. (BIST) Corporate Governance Index (XKURY) by using the Entropy Weighted TOPSIS method and comparing the data obtained from the financial statements of the five food and beverage companies with the corporate governance grades of the related years. By integrating the entropy weighted method into the TOPSIS method, it has been attempted to make the analysis more objective. Nine financial rate decision criteria and five companies were considered as alternatives for the measurement of financial performance in the periods examined. Because of the analysis made, it is seen that the selected companies do not have a continuous and meaningful relationship between the corporate governance grades and the financial performance grades. In this direction, it cannot be said that the companies fail in financial terms; only in the analysis has been achieved that companies' corporate governance successes have not had the same effect on financial performance.